×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracodawcy RP alarmują. Na tej zmianie stracą finanse publiczne

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 26 paź 2017 21:35

- W ostatecznym rozrachunku finanse publiczne na tym stracą - tak projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który zakłada zniesienie tzw. limitu trzydziestokrotności związanego z opłacaniem składek emerytalnych i rentowych, komentują przedstawiciele Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Pracodawcy RP alarmują. Na tej zmianie stracą finanse publiczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Jak tłumaczą Pracodawcy RP, zaproponowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmiany oznaczałyby, że osoby zarabiające więcej niż 2,5-krotność średniej krajowej musiałyby płacić wyższe składki, wyliczane od całego wynagrodzenia.

• W efekcie osoby najlepiej zarabiające miałyby odprowadzać większe składki. 

• To nie pierwsza zaproponowana zmiana, do której przedstawiciele Pracodawców RP podchodzą krytycznie. 

– Ponieważ funkcjonujemy w ramach systemu emerytalnego opartego o regułę zdefiniowanej składki, przekładałoby się to wprost proporcjonalnie na zwiększenie świadczeń wypłacanych im w przyszłości – wyjaśnia Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP. – Budżet zyskałby zgodnie z rządowymi szacunkami dodatkowe 5,2 mld zł rocznie, ale tylko na krótką metę. Pieniądze wpłacone do systemu trzeba będzie później zwrócić – zauważa. 

W opinii Pracodawców RP, wzrost kwoty składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe przełożyłby się na obniżenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej oraz podstawy obliczania podatku dochodowego.

Przez ten zabieg finansowanie ochrony zdrowia za pośrednictwem NFZ zostałoby zmniejszone o 270 mln zł. Roczne wpływy z tytułu PIT spadłyby natomiast o 1 mld zł. - Zwiększone zostałyby wpływy z tytułu składek, które są świadczeniem zwrotnym, a ograniczone wpływy podatkowe, których podstawową cechą jest bezzwrotny charakter. W ostatecznym rozrachunku finanse publiczne na tym stracą, ale w perspektywie najbliższych lat uzyskają znaczny zastrzyk dodatkowych środków - podkreśla główny ekonomista Pracodawców RP.

Kolejną - z punktu widzenia budżetu państwa niemiłą - konsekwencją tej zmiany będzie to, że ZUS w przyszłości będzie wypłacał niektórym ubezpieczonym bardzo wysokie emerytury, w kwocie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Wcześniej Pracodawcy RP odnieśli się m.in. planu finansowego Funduszu Pracy na 2018 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawcy RP alarmują. Na tej zmianie stracą finanse publiczne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA