PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracodawcy pod ścianą. Polacy wybrali swój model pracy

 • km
 • 21 gru 2022 20:00

Polscy pracownicy chcą sami decydować o tym, gdzie i kiedy chcą pracować. Pracodawcy mogą nie mieć innego wyjścia, jak zaakceptować hybrydowy model pracy. To może im się jednak opłacić

Pracodawcy pod ścianą. Polacy wybrali swój model pracy
Dla 39 proc. organizacji utrzymywanie personelu będzie ważne ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości wykwalifikowanej kadry (fot. Christin Hume/Unsplash)
REKLAMA
 • 84 proc. Polaków jest bardziej zadowolona, jeśli może realizować swoje obowiązki zawodowe z dowolnego miejsca - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie VMware.
 • Dzięki pracy hybrydowej i zdalnej połowa organizacji zmniejszyła powierzchnię biurową od czasu sprzed pandemii.
 • Zgodnie z wynikami badań, najważniejszymi przesłankami dla wprowadzenia formalnych reguł dotyczących miejsca pracy są: wspieranie innowacji, zwiększenie bezpieczeństwa fizycznego oraz cybernetycznego.

Badanie The Distributed Work Dilemma: When Innovation and Job Satisfaction Compete, przeprowadzone na zlecenie VMware wykazało, że przytłaczająca większość Polaków (84 proc.) jest bardziej zadowolona, jeśli może realizować swoje obowiązki z dowolnego miejsca. Dziś już ponad połowa firm (54 proc.) posiada politykę pracy hybrydowej, która polega na tym, że personel spędza część czasu w biurze, a część pracy wykonuje poza nim.

Jak wykazały badania, co trzecia organizacja (31 proc.) realizuje tryb zdalny, tu członkowie organizacji wypełniają obowiązki służbowe z dowolnej lokalizacji. Tylko 14 proc. przedsiębiorstw ma politykę, zgodnie z którą pracownicy powinni realizować zadania wyłącznie z siedziby firmy.

Zobacz: Dużo zmian od nowego roku. Więcej przerw w pracy, dłuższy urlop, dwie pewne podwyżki 

Wachlarz korzyści

Satysfakcja pracowników to nie jedyna korzyść dla przedsiębiorców. Dzięki pracy hybrydowej i zdalnej połowa (50 proc.) ankietowanych organizacji zmniejszyła powierzchnię biurową od czasu sprzed pandemii.

- Wielu pracowników może wykonywać swoje obowiązki z dowolnego miejsca, a więc firmy mogą pozwolić sobie na zmniejszenie przestrzeni biurowej. W efekcie oszczędzają na kosztach utrzymania i eksploatacji budynków, takich jak opłaty za media, ochronę, czy też sprzątanie – uważa Robert Makuch, CFO w NTT Poland.

Beneficjentów takiego rozwiązania, jest o wiele więcej, 82 proc. ankietowanych uważa, że lokalna społeczność bądź miasto odnoszą korzyści ekonomiczne dzięki organizacjom wspierającym politykę pracy hybrydowej lub zdalnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Pracodawcy pod ścianą. Polacy wybrali swój model pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • stawo73 2022-12-22 13:35:57

  "84 proc. Polaków jest bardziej zadowolona, jeśli może realizować swoje obowiązki zawodowe z dowolnego miejsca - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie VMware." Przecież nie ma nawet takiego odsetka pracowników, których pracę można realizować z dowolnego miejsca.

  • as 2022-12-22 13:57:14

   Nie przejmuj się hutnicy też będą robić w domu. Długopisy składać. Poza tym nowe pokolenie jest w stanie pracować tylko za biurka za 20k miesięcznie.

   • gdzie-problem 2022-12-22 19:08:15

    Nie rozumiem twoich pretensji? Sam mlody nie jestem, ale tez wole pracowac zdalnie na komputerze. Im wiecej takich osob jak ja, tym pracownicy fizyczni pracujacy na miejscu beda bardziej doceniani i lepiej wynagradzani. Wszyscy na tym zyskują.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA