Pracodawcy niechętnie redukują koszty pracy

- Istotnie wzrósł odsetek pracodawców deklarujących, że nie redukowaliby kosztów związanych z zatrudnieniem w reakcji na pogorszenie koniunktury - wynika z raportu NBP "Badanie ankietowe rynku pracy 2013".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy niechętnie redukują koszty pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 wrz 2013 13:00


"W połowie 2013 roku sytuacja większości firm była dobra, a wyraźnie mniej firm niż rok wcześniej oczekiwało dalszego pogorszenia koniunktury. W tej sytuacji firmy w większym niż rok wcześniej stopniu chomikowały pracę co znalazło odzwierciedlenie w spadającym odsetku deklaracji potencjalnych zwolnień w razie konieczności cięcia kosztów. Było to spójne z relatywnie niewielkim wzrostem ryzyka utraty pracy (przepływy BAEL) pomimo wyraźnego obniżenia się dynamiki PKB" - napisano w raporcie NBP.

Jak podaje NBP oceny kondycji firm w 2013 i 2012 roku nie różnią się znacząco, ale mniej firm oczekuje pogorszenia - większość określała swoją sytuację jako dość dobrą, zmniejszył się nieco odsetek firm w sytuacji trudnej i bardzo trudnej, na korzyść nieco lepszej oceny słabej. Wyraźnie mniej firm niż w 2012 roku oczekiwało pogorszenia koniunktury, a więcej jej stabilizacji.

"Relatywnie dobra sytuacja firm i poprawa oczekiwań wyjaśniają przyczyny szerokiego występowania chomikowania pracy, pomimo wyraźnego spadku dynamiki PKB na początku 2013 roku. Porównanie badań wskazuje, że istotnie wzrósł odsetek pracodawców, którzy deklarowali, że nie redukowaliby kosztów związanych z zatrudnieniem w reakcji na pogorszenie koniunktury. Systematycznie spada także udział firm, które zmniejszałyby zatrudnienie, a wysoki pozostawał udział firm deklarujących, że mogą to zrobić poprzez cięcia premii i dodatkowych składników wynagrodzeń" - napisano.

"Stabilizacja sytuacji firm oraz chomikowanie etatowych pracowników są spójne z relatywnie niewielkim wzrostem ryzyka utraty pracy, ale utrzymującą się również na niskim poziomie kreacją nowych miejsc pracy" - dodano.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.