PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracodawcy nie chcą pracy całkowicie zdalnej. Stawiają na inne rozwiązanie

  • jk
  • 28 lip 2022 15:23

Rośnie liczba pracodawców, którzy chcą wdrożyć docelowo model hybrydowy - taka deklarację złożyło trzech na pięciu pracodawców (59 proc.). To o 14 pkt proc. więcej niż w czerwcu 2021 r. Z kolei model pracy wyłącznie zdalnej nie został wskazany przez żadną firmę.

Pracodawcy nie chcą pracy całkowicie zdalnej. Stawiają na inne rozwiązanie
30 proc. pracodawców, którzy deklarują przejście na hybrydowy model pracy, decyzję dotyczącą liczby dni spędzonych w biurze i w domu pozostawia swoim pracownikom (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • 30 proc. pracodawców, którzy deklarują przejście na hybrydowy model pracy, decyzję dotyczącą liczby dni spędzonych w biurze i w domu pozostawia swoim pracownikom.
  • Drugim najczęściej wdrażanym modelem hybrydowym są maksymalnie dwa dni pracy zdalnej w tygodniu - tak deklaruje 28 proc. pracodawców.
  • Na podium zestawienia (21 proc.) jest również tryb trzech dni pełnienia obowiązków zawodowych poza biurem.

Z raportu Cushman & Wakefield wynika, że 30 proc. pracodawców, którzy deklarują przejście na hybrydowy model pracy, decyzję dotyczącą liczby dni spędzonych w biurze i w domu pozostawia swoim pracownikom. To wzrost o 3 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania.

Drugim najczęściej wdrażanym modelem hybrydowym są maksymalnie dwa dni pracy zdalnej w tygodniu - tak deklaruje 28 proc. pracodawców. Na podium zestawienia (21 proc.) jest również tryb trzech dni pełnienia obowiązków zawodowych poza biurem.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jeden oraz cztery dni pracy zdalnej w tygodniu wskazane zostały przez odpowiednio 11 proc. i 10 proc. respondentów wskazujących model hybrydowy jako preferowany.

Czytaj też: Oczekiwania pracowników są coraz większe. Pracodawcy mogą mieć z nimi problem

Blisko 27 proc. respondentów wskazało tradycyjny model pracy jako docelowy, 3/4 z nich dopuszcza wykonywanie obowiązków służbowych zdalnie w wyjątkowych sytuacjach.

Model pracy wyłącznie zdalnej nie został wskazany przez żadnego respondenta.

- Pracownicy firm z całej Polski, w których polityka pracy hybrydowej nie została jeszcze wdrożona oficjalnie, a spójna i przejrzysta komunikacja na ten temat nie istnieje, mówią nam, że najgorsza jest niepewność - komentuje Joanna Szczepańska, associate, workplace strategy, office agency, Cushman & Wakefield.

Wybór należy do pracowników

Ciekawym wnioskiem, płynącym z prowadzonych przez Cushman & Wakefield badań jest to, że ponad 1/3 firm, która wdrożyła hybrydowy model pracy, pozwala pracownikom na pełną autonomię w wyborze miejsca wykonywania obowiązków zawodowych.

- Są to samo-organizujące się społeczności oparte o zmienność. Potrzeba rozwoju, więzi, autonomii, komfortu fizycznego, satysfakcji z pracy, bycia skutecznym jest taka sama zarówno w biurze, jak i w domu, dla managerów wysokiego szczebla i dla osób na początku kariery zawodowej. Będąc w biurze zależy nam na indywidualnej pracy w skupieniu, a z kolei pracując z domu nadal chcemy nawiązywać i utrzymywać bliskie więzi ze współpracownikami, co w powszechnym rozumieniu jest domeną pracy w biurze. Najważniejsza jest możliwość wyboru, a motywacja do pracy płynie z poczucia sensu i pozytywnego doświadczenia - mówi Joanna Szczepańska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawcy nie chcą pracy całkowicie zdalnej. Stawiają na inne rozwiązanie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA