PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracodawcy na świecie wprowadzają utrudnienia dla niezaszczepionych pracowników

 • Autor: PAP/RAF
 • 21 lis 2021 10:52

Na Słowacji od poniedziałku pracodawcy będą sprawdzać certyfikaty covidowe wszystkich zatrudnionych; od października obowiązek taki istnieje we Włoszech. Prezydent USA chce wprowadzić podobne regulacje od nowego roku, jednak zostały one już zaskarżone w ponad 25 stanach.

Pracodawcy na świecie wprowadzają utrudnienia dla niezaszczepionych pracowników
(Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Od początku przyszłego tygodnia na Słowacji, gdzie zaszczepionych jest 46,5 proc. obywateli, pracę będą mogły podjąć tylko osoby zaszczepione, po przebytej chorobie Covid-19 lub z negatywnym wynikiem testu.
 • Podobnie w Saksonii w Niemczech w miejscach pracy obowiązywać ma zasada 3G, czyli zaszczepieni, ozdrowieńcy i osoby z ujemnym testem na Covid-19.
 • We Włoszech obowiązują najbardziej surowe w Europie przepisy dotyczące certyfikatu Covid-19.

Na Węgrzech od 2 listopada prywatni pracodawcy mają prawo zobowiązać pracowników do zaszczepienia się przeciwko Covid-19. W instytucjach państwowych takie szczepienie jest oczekiwane, zaś w samorządach decyzję w tej sprawie podejmują burmistrzowie. Jeżeli pracownik nie zaszczepi się w terminie wyznaczonym przez pracodawcę lub nie przedstawi uzasadnienia medycznego, może zostać skierowany na bezpłatny urlop. Nowe regulacje przewidują, że pracodawca może także zwolnić pracownika, jeżeli upłynął rok takiego urlopu.

Od początku przyszłego tygodnia na Słowacji, gdzie zaszczepionych jest 46,5 proc. obywateli, pracę będą mogły podjąć tylko osoby zaszczepione, po przebytej chorobie Covid-19 lub z negatywnym wynikiem testu. Możliwe będzie wysłanie pracownika niespełniającego tych warunków na urlop lub zorganizowanie mu pracy z domu. Zasada formalnie dotyczy powiatów o wysokim poziomie zagrożenia epidemicznego, jednak obecnie nie już ma powiatów, które uznawane byłyby za obszary bezpieczne. Podejmowane decyzje mają pomóc w ustabilizowaniu krytycznej sytuacji w szpitalach. Liczba hospitalizowanych pacjentów z Covid-19 zbliża się do 3000, a 80 proc. z nich nie jest zaszczepionych.

Podobnie w Saksonii w Niemczech w miejscach pracy obowiązywać ma zasada 3G, czyli zaszczepieni, ozdrowieńcy i osoby z ujemnym testem na Covid-19. Od 26 listopada kraje związkowe będą samodzielnie decydować o wprowadzaniu środków przeciwdziałania pandemii, głównie, dlatego, że współczynnik hospitalizacji znacząco różni się w poszczególnych landach.

Czytaj też: Czy kierownik placówki zdrowia będzie mógł zwolnić niezaszczepionego pracownika? Trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Pracodawcy na świecie wprowadzają utrudnienia dla niezaszczepionych pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Misio 2021-11-22 22:40:27

  Życzę szczęścia. U mnie w firmie już 2 z 4osobowego działu odeszło. Teraz nas 2 robi za 4 i jeszcze się szef pultuni. No cienko go widzę po świętach LOL

 • Creo 2021-11-21 21:12:02

  No to pracodawcy wkrótce sami posmakują pracy w własnej firmie . Ja tam mogę iść na bezpłatny . Rozkrece moja działalność bardziej która założyłem właśnie na taki wypadek. ;) Nie dajcie się zastraszyć we własnym kraju. Nie dajcie zabrać sobie wolności.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA