PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracodawcy mogą sięgnąć po kontrowersyjne rozwiązanie. Pracownicy dostaną mniej pieniędzy

  • km
  • 23 wrz 2022 11:53

Przed firmami coraz większe wyzwania - wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej, inflacja, wysokie stopy procentowe, spowolnienie gospodarcze. Efektem mogą być trudne decyzje: albo ograniczenie pracy, albo zwolnienia.

Pracodawcy mogą sięgnąć po kontrowersyjne rozwiązanie. Pracownicy dostaną mniej pieniędzy
Ziszcza się scenariusz pesymistyczny, który zapowiadał możliwe ograniczenia i redukcję etatów (fot. Adam Borkowski/Unsplash)
REKLAMA
  • Gnieźnieńskie fabryki firmy Velux (w mieście działają dwa zakłady firmy) wprowadziły czterodniowy tydzień pracy. To efekt spowolnienia gospodarczego.
  • Jak podkreślają eksperci rynku pracy, takie rozwiązanie może być uważane za kontrowersyjne, ale może stanowić kompromis pomiędzy pracownikami a pracodawcą.
  • Jakie sektory gospodarki mogą decydować się na takie ograniczenia? - Obawiam się o sektor budowlany, o produkcję, przemysł, centra dystrybucyjne. Zagrożone są firmy, które ograniczają produkcję i firmy, które mogą mieć wysokie rachunki za ogrzewanie i prąd – wyjaśnia Dorota Siedziniewska-Brzeźniak.

By nie zwalniać pracowników w dwóch gnieźnieńskich firmach, Velux w porozumieniu ze związkami zawodowymi postanowił skrócić tydzień pracy do czterech dni.  

Zobacz: Velux ratuje się przed zwolnieniami. Pracy będzie tylko na 4 dni w tygodniu

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreślają eksperci rynku pracy, takie rozwiązanie może być uważane za kontrowersyjne, ale może stanowić kompromis pomiędzy pracownikami a pracodawcą. Ci pierwsi pozostają w pracy i unikają zwolnień, a ci drudzy zachowują zespół i zyskują czas na poprawę swojej sytuacji.

- Takie rozwiązania mają charakter tylko i wyłącznie tymczasowy. Nie wyobrażam sobie, by pracownicy na dłużej zgodzili się pracować za 80 proc. wynagrodzenia nawet jeżeli to wiąże się z pracą cztery, a nie pięć dni w tygodniu. Rośnie inflacja, rosną koszty życia, rośnie także presja płacowa. Tutaj propozycja dla pracowników jest następująca: mniej pracy, mniej pieniędzy. Jestem pewna, że wielu pracowników tej firmy już teraz szuka dodatkowego zatrudnienia lub nowego pracodawcy – wyjaśnia Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, niezależny ekspert rynku pracy.

Czterodniowy tydzień pracy to eksperyment, którego efekty są ciężkie do przewidzenia

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pracodawcy mogą sięgnąć po kontrowersyjne rozwiązanie. Pracownicy dostaną mniej pieniędzy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Adrian 2022-09-23 12:17:59

    Czemu kontrowersyjne? To jest normalne w kapitalizmie nazywa się kryzys nadprodukcji i wynika z samej konstrukcji kapitalizmu okradającego pracowników. Za momencik będą 3 , 2 - dniowe tygodnie pracy jął za kryzysu z początku XX wieku i z czasów Wielkiego Kryzysu.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA