PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracodawcy mogą nie mieć wyboru. By ich zatrudniać, trzeba przeorganizować firmy

  • km
  • 16 gru 2022 20:00

38 proc. pracowników powyżej 50 roku życia, doświadcza różnych form zagrożeń w pracy – tak wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022. Osoby 50+ na rynku pracy: możliwości i ograniczenia”. Wpływają na to nie tylko czynniki szkodliwe, czyli fizyczne, biologiczne, chemiczne oraz pyły, lecz także te związane ze zdrowiem psychicznym.

Pracodawcy mogą nie mieć wyboru. By ich zatrudniać, trzeba przeorganizować firmy
Prawie 40 proc. osób w wieku 50+ planuje pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego (fot. Jeff Sheldon/Unsplash)
REKLAMA
  • Jak wynika z badań Koalicji Bezpieczni w Pracy, prawie 40 proc. osób w wieku 50+ planuje pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, jednocześnie drugie tyle nie podjęło w tej kwestii jeszcze decyzji.
  • Nie wszyscy będą mieli lekko. Ze zjawiskiem ageizmu, czyli dyskryminacją ze względu na wiek zetknęli się przede wszystkim pracownicy budownictwa (22 proc.) i szkolnictwa (19 proc.). 13 proc. spośród osób dyskryminowanych codziennie doświadczało ageizmu.
  • Chociaż prawie połowa pracowników (45 proc.) nie doświadcza zagrożeń w miejscu pracy, to jednak duża grupa - 38 proc.- wskazuje na występowanie zagrożeń w różnych formach.

Z prognozy liczby ludności opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny w 2014 roku wynika, że do 2050 roku liczba ludności zmniejszy się o 4,5 mln osób, a grupa osób 60+ będzie stanowiła 40 proc. społeczeństwa.

Jak wynika z badań Koalicji Bezpieczni w Pracy, prawie 40 proc. osób w wieku 50+ planuje pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, jednocześnie drugie tyle nie podjęło w tej kwestii jeszcze decyzji. Aktywność zawodowa osób po 50 roku życia i fakt starzenia społeczeństwa to wyzwania dla pracodawców, którzy powinni zadbać o zagwarantowanie im zdrowych i bezpiecznych warunków pracy, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym.

Zobacz: Piramida wieku coraz mniej przypomina piramidę

13 proc. spośród osób dyskryminowanych codziennie doświadcza ageizmu

Pracownicy 50+ ze względu na swój wiek spotykają się z dyskryminacją, zarówno wobec siebie, jak i w stosunku do innych. 6 proc. badanych odpowiedziało, że doświadczyło dyskryminacji, a 9 proc. było świadkiem takiego zachowania wobec innych osób. 10 proc. nie potrafiło na to pytanie odpowiedzieć.

Ze zjawiskiem ageizmu zetknęli się przede wszystkim pracownicy budownictwa (22 proc.) i szkolnictwa (19 proc.). Aż 13 proc. spośród osób dyskryminowanych codziennie doświadczało ageizmu.

Przeczytaj: Ageizm po polsku. Od jakiego wieku zaczyna się dyskryminacja?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawcy mogą nie mieć wyboru. By ich zatrudniać, trzeba przeorganizować firmy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA