×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracodawca sprawdzi, czy się zaszczepiłeś. "Potwierdzam, trwają prace"

 • Autor: PAP/JP
 • 18 sie 2021 12:36

Finalizowane są prace nad projektem, który daje pracodawcom możliwość sprawdzenia, czy ich pracownicy są zaszczepieni – powiedział w rozmowie z PAP minister Adam Niedzielski.

Pracodawca sprawdzi, czy się zaszczepiłeś. "Potwierdzam, trwają prace"
Ministerstwo zdrowia przygotowało już projekt przepisów, na których podstawie pracodawca będzie miał prawo sprawdzić, czy jego pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Ministerstwo zdrowia przygotowało już projekt przepisów, na których podstawie pracodawca będzie miał prawo sprawdzić, czy jego pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Pojawiły się  obawy, że rozwiązanie to może być pewną dyskryminacją pod względem zdrowotnym.

- Potwierdzam, trwają prace, w które angażowany jest również resort zdrowia, nad projektem w tym zakresie. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo pracowników, ale też osób, które korzystają z usług danego podmiotu - powiedział Adam Niedzielski. - Zmiana, o której mówimy, faktycznie daje pracodawcy możliwość zweryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony. Dzięki temu będzie mógł podejmować w stosunku do załogi racjonalne decyzje. Oczywiście nie chodzi tutaj o zwolnienie z pracy, ale o to, aby np. do kontaktu z klientami byli kierowani zaszczepieni pracownicy, a ci niezaszczepieni zostali oddelegowani do innych zadań. Dodatkowo projektowane regulacje mają dawać możliwość weryfikacji przez przedsiębiorców, czy osoby korzystające z ich usług są zaszczepione przeciwko COVID-19.

Na pytanie, czy pracodawca, mając taką wrażliwą wiedzę o pracowniku, nie będzie pozbywał się osób, które nie będą zaszczepione, minister zdrowia odpowiedział:

- Żyjemy w dobie epidemii i potrzeba nam rozwiązań gwarantujących ograniczenie transmisji wirusa. Musimy też dać pracodawcom narzędzia, które pozwolą im zachować ciągłość działalności firmy. Niezaszczepiony pracownik jest ryzykiem i trudno temu zaprzeczyć. Nikt nie wprowadza do przepisów prawa do zwolnienia niezaszczepionych.

Rozmawiały Mira Suchodolska i Klaudia Torchała

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Pracodawca sprawdzi, czy się zaszczepiłeś. "Potwierdzam, trwają prace"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Co ma wisieć nie utonie! 2021-08-18 14:56:47

  Tym sposobem minister Niedzielski złamał prawo dotyczące RODO, o ochronie danych Obywateli i tajemnicy medycznej!!! Prokuraturo!!! Minister popełnił przestępstwo!!!

 • Oki 2021-08-18 14:55:45

  A to ciekawe. Szczepionka nie chroni przez przenoszeniem (zarażaniem), ale tłumi objawy u osoby zarażonej. To kto stanowi tu zagrożenie?

 • stawo73 2021-08-18 14:02:27

  Dlaczego jednak ograniczać się tylko.dk informacji o "szczepionce" przeciw covid-19. Informacje o innych przebytych chorobach też mogą być dla pracodawcy istotne- np o chorobach psychicznych czy zakaźnych.

  • Agnieszka 2021-08-18 14:23:07

   oczywiście, i o chorobach psychicznych w rodzinie, najlepiej do 3 pokoleń wstecz, chorobach serca (wtedy można delegować do prac mniej stresogennych), chorobach układu kostnego (wtedy trzeba liczyć się z lepszym krzesłem dla pracownika), chorobach układu krążenia (wtedy można ograniczyć czas stania przy maszynie i delegować do pracy pół siedzącej pół stojącej), no i wspominane choroby zakaźne (wtedy pracownika, który nie przebył ospy, różyczki, półpaśca można izolować od reszty pracowników). Cudne wizje. Dla wszystkich.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA