PARTNERZY PORTALU

Praca zdalna zyskuje w oczach pracowników. Szczególnie ta wykonywana także poza... domem

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 30 gru 2019 13:27

Rozróżnienie na pracę zdalną skądkolwiek i z domu pokazało, że im większa jest wolność oddana pracownikom, tym większy jest wzrost jego produktywności - wynika z analizy naukowców z katedry zarządzania Harvard Business School.


Praca zdalna zyskuje w oczach pracowników. Szczególnie ta wykonywana także poza... domem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • 29 grudnia opublikowano wnioski z nowego badania pracy zdalnej. Rozróżniono w nim pracę z domu i z innych miejsc. Wynika z badania, że zdalne wykonywanie obowiązków zwiększa produktywność i zmniejsza koszty organizacji pracy.
  • Test na jaki powołano się w badaniach publikowanych w Harvard Business School badał pracę w urzędzie patentowym w Stanach Zjednoczonych. Analizujący wnioski patentowe mogli pracować zdalnie, co przełożyło się np. na ich sytuację finansową.
  • Chcącym wdrażać pracę zdalną badacze sugerują stopniowe wprowadzanie takich rozwiązań.

Badania podjęli się naukowcy z katedry zarządzania Harvard Business School. Analizę badania opublikowano 29 grudnia. W publikacji czytamy, że produktywność pracujących zdalnie w formacie "pracuj skąd chcesz" (ang. work from anywhere) jest wyższa o 4,4 proc. niż ich biurowych odpowiedników, a nawet osób pracujących z domu (ang. work from home).

- Poprzednie badania badały często pracę tylko z domu - podkreśla w wynikach badania Prithwiraj Choudhury z Technology and Operations Management Unit w Harvard Business School. W jego ocenie analiza, którą współtworzył, jest szersza a przez to lepsza. 

Jak zaznacza się we wnioskach publikowanych na hbswk.hbs.edu, cyfrowe technologie pozwoliły pracownikom na większą dostępność do miejsca pracy, które jest wirtualne. Takie rozwiązania swoim pracownikom oferuje np. NASA.

Jednak firmy nie przekonują się do tych rozwiązań zbyt szybko. Wciąż nie jest normą, że pracownicy wykonują obowiązki z domu,a  co dopiero z jakiegokolwiek miejsca.

Czytaj też: Praca zdalna szansą dla pracowników i sposobem na problem z bezrobociem

"Wyniki naszych obserwacji" - czytamy w komentarzu na stronie  hbs.edu - "mają pomóc znaleźć porozumienie między efektami pracy zdalnej i jej rożnymi modelami a pozycją pracowników w ich negocjacjach z pracodawcami." Jak podkreśla się, pracownicy mogący częściej pracować zdalnie oszczędzają na transporcie a ich równowaga między pracą a życiem prywatnym jest lepiej osiągalna.

Patentowy przykład ze Stanów Zjednoczonych

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca zdalna zyskuje w oczach pracowników. Szczególnie ta wykonywana także poza... domem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • myWspieramy.org 2019-12-31 09:32:17

    praca zdalna czasem jest też koniecznością. Tak jest w przypadku pracowników z niepełnosprawnościami, których rekrutujemy w firmie dla naszych Klientów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA