PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca zdalna w Polsce to "rozwiązanie przejściowe"

 • jk
 • 17 maj 2022 17:31

Wyniki badania EY "Jak w czasie pandemii pracowały firmy w Polsce" wskazuje, że zdalny model funkcjonowania był w najlepszym przypadku zjawiskiem przejściowym. W aż 49 proc. firm pracownicy biurowi nieustannie działali w trybie stacjonarnym, a jedynie w 11 proc. organizacji wykonywali swoje obowiązki na odległość.

Praca zdalna w Polsce to "rozwiązanie przejściowe"
Wyniki badania EY "Jak w czasie pandemii pracowały firmy w Polsce" pokazują, że w skali ogólnopolskiej jedynie 11 proc. firm w czasie pandemii skierowało pracowników biurowych wyłącznie na pracę zdalną (Fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Wyniki badania EY pokazują, że jedynie nieco ponad połowa (51 proc.) firm w Polsce skierowała pracowników biurowych w czasie pandemii do realizacji ich zadań w systemie pracy zdalnej lub hybrydowej. Z tego grona jedynie 1 proc. nie planuje w przyszłości powrotu do biur.
 • W 72 proc. przebadanych przez EY przedsiębiorstw, które pracowały w formie zdalnej, nastąpił już powrót do biur lub stanie się to w najbliższej przyszłości.
 • Równocześnie, jedynie 40 proc. organizacji, które podjęły taką decyzję tryb powrotu do modelu stacjonarnego był konsultowany z zespołem.

Wyniki badania EY "Jak w czasie pandemii pracowały firmy w Polsce" pokazują, że w skali ogólnopolskiej jedynie 11 proc. firm w czasie pandemii skierowało pracowników biurowych wyłącznie na pracę zdalną. Tryb hybrydowy wskazało 40 proc. ankietowanych. Najpopularniejszy okazał się model stacjonarny wybrany przez 49 proc. przedsiębiorstw, co przeczy postrzeganiu tych zasad funkcjonowania wyłącznie jako domeny osób zatrudnionych w produkcji lub handlu.

Wyniki badania wskazują też, że model hybrydowy przeważał w firmach z przynajmniej częściowym kapitałem zagranicznym (65 proc.) oraz zatrudniających ponad 300 osób (52 proc.). Tryb stacjonarny był domeną mniejszych (55 proc.) i rodzimych organizacji (55 proc).

- Można powiedzieć, że w Polsce praca zdalna przyjęła się w sposób co najwyżej umiarkowany. Zadziwiające jest to, że mimo olbrzymiego skoku technologicznego, jaki wykonały firmy w naszym kraju, praca zdalna czy hybrydowa potraktowana została raczej jako rozwiązanie przejściowe. Na pewno odróżnić tu należy podejście mniejszych, rodzimych przedsiębiorstw od organizacji z kapitałem zagranicznym, zdecydowanie bardziej zaangażowanych we wrażanie trwałych rozwiązań. Jednak nawet one w długofalowej perspektywie będą dążyć do działania przynajmniej w trybie hybrydowym – mówi Artur Miernik, partner EY, lider praktyki workforce advisory w ramach people advisory services.

Stacjonarna, hybrydowa czy zdalna?

Wyniki badania pokazują, że jedynie nieco ponad połowa (51 proc.) firm w Polsce skierowała pracowników biurowych w czasie pandemii do realizacji ich zadań w systemie pracy zdalnej lub hybrydowej. Z tego grona jedynie 1 proc. nie planuje w przyszłości powrotu do biur. Równocześnie, w 72 proc. tych organizacji nastąpił już stacjonarny powrót wszystkich pracowników lub nastąpi to w najbliższej przyszłości.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Praca zdalna w Polsce to "rozwiązanie przejściowe"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • asia 2022-05-24 15:07:58

  U nas w firmie nie ma problemu ze zdalną pracą oby tylko dany pracownik ją wykonywał. Ja mimo że czesto odrywam się od obowiązków bo w domu prauje, irobota uruchamiam, piorę to i tak mam dobre wyniki w pracy. Jak trzeba to czasem i po godzinach nadrabiam robotę.

 • Ks 2022-05-18 13:56:22

  Totalne bzdety, nikt z moich znajomych i współpracowników nie chce wracać do biura, szkoda czasu i fatygi bardziej efektywnie pracuje się domu, no ale skoro EY zrobil sondaz...

 • Marek 2022-05-18 11:07:43

  Codzienne przychodzenie do biura to w dzisiejszych czasach anachronizm, strata czasu i pieniędzy. Zrozumiem jeszcze model hybrydowy, ale technika i wdrażane przez Państwo elektroniczne modele kontaktu z urzędami, powodują, że swoją pracę, równie dobrze jak nie lepiej można wykonać z dowolnego miejsca. Średniowieczne nawyki odrabiania pańszczyzny nie powinny blokować rozwoju. No ale konserwatyzm po stronie pracodawców jest jak widać duży, ale to elastyczność i kreatywność są motorem rozwoju.

 • Barasia 2022-05-18 10:35:00

  Dla 40% którzy są zadowoleni, że mogą zrobić pranie w godzinach pracy ma cierpieć 60% i pracodawcy mają ponosić dodatkowe koszty? Ja na zdalnej psychicznie raczej nie odżyłam, wręcz przeciwnie - apatia, zmęczenie, nawet po pracy nie chciało mi się wychodzić z domu. Jeśli ma być jakaś hybryda, czy zdalna w 100% to dla chętnych, a znając życie to będzie kolejny przymus...

 • Polak mały 2022-05-18 08:50:20

  O, coś bez szczucia na Ukrainki, wory.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA