×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca zdalna w Polsce, Danii i Indiach. To badanie zaskakuje i burzy stereotypy

 • Justyna Koc
  jk
 • 9 sie 2021 11:08

Mimo otwierania gospodarek pracownicy na całym świecie nie wracają tłumnie do biur. Dotyczy to też programistów, którzy od początku pandemii pracują z domu. Jak przez ten czas zmieniły się realia pracy zdalnej w Polsce, Danii i Indiach?

Praca zdalna w Polsce, Danii i Indiach. To badanie zaskakuje i burzy stereotypy
Pracownicy nie wracają tłumnie do biur (fot. freepik)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Niespełna 4 proc. respondentów chciałoby w przyszłości pracować wyłącznie w biurze, a 16 proc. - w pełni zdalnie. Zdecydowana większość badanych wybrała jeden z wariantów pracy hybrydowej. 
 • Co ciekawe, najbardziej pracę zdalną chwalą sobie Polacy. Średnia uzyskana w naszym kraju to 8,12. To więcej niż wynik wskazany w Indiach (8,06) czy Danii (7,82).
 • Brak klarownego oddzielenia pracy od czasu wolnego (45 proc. wskazań), samotność (39 proc.) i przedłużone godziny pracy (38 proc.) otwierają listę niedogodności odczuwanych przez specjalistów z sektora IT.

Respondenci, którzy wzięli udział w badaniu 7N, pochodzą z Danii, Polski i Indii, czyli krajów, gdzie 7N ma najwięcej konsultantów IT. Dość odmienne reakcje osób z branży nowych technologii na wprowadzoną w pełnym zakresie pracę zdalną wydają się być powiązane z dominującym stylem pracy przed pandemią. W Polsce w tym trybie pracowało 29 proc. badanych konsultantów IT. To wciąż mniejszość, jednak znacznie więcej niż w Danii (3 proc.) czy Indiach (5 proc.).

27 proc. respondentów z Polski pracowało w formie hybrydowej (łącząc pracę z biura i z domu), a 43 proc. w tej samej lokalizacji co pozostali członkowie zespołu. W Danii odsetek osób pracujących w biurze wynosił 56 proc. a w Indiach - 68 proc. Z kolei praca hybrydowa była przed lockdownem najbardziej popularna wśród Duńczyków - wybierało ją 41 proc. konsultantów IT.

Czytaj też: Praca hybrydowa zostaje na dobre. Wielu pracodawców dokonało wyboru

- Od dawna większość osób z sektora IT w Polsce przynajmniej częściowo pracowała zdalnie. Pandemiczny tryb pracy i kontakt z zespołem za pomocą komunikatorów nie był dla tej grupy tak dużym zaskoczeniem. Oczywiście praca w IT to nie tylko samotne pisanie kodu na komputerze, ale też cały szereg działań związanych z koordynacją projektów. Jest więc spora różnica, między stanem, gdy pracę zdalną wybierają osoby, którym ona pasuje, a sytuacją, kiedy na home office trafia cała firma. Całkowite przeniesienie do sieci odczuły nawet osoby, które przed pandemią pracowały głównie z domu - ocenia Jakub Strzemżalski, vice president, IRD w 7N.

Przybywa zdalnych kontaktów

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca zdalna w Polsce, Danii i Indiach. To badanie zaskakuje i burzy stereotypy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Mariusz 2021-08-10 08:49:18

  Dziekuje: zaznał juź dobrodziejstwa zdalnej pracy lekarzy, urzędów itp. To powinna być rzadkość i to doraźna.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA