PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca zdalna w Kodeksie pracy. Pracownicy mają jasno sprecyzowane oczekiwania

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 10 lut 2021 14:55

Wymiar godzinowy pracy zdalnej, ustalenie zasad korzystania ze służbowego sprzętu czy wymóg zawarcia pracy zdalnej w umowie. Takie elementy zdaniem badanych przez Gumtree.pl pracowników, powinny znaleźć się w prawnych zapisach odnoszących się do pracy zdalnej.

Praca zdalna w Kodeksie pracy. Pracownicy mają jasno sprecyzowane oczekiwania
17 proc. osób badanych ma problem z koncentracją podczas pracy z domu. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Odkąd musieliśmy stworzyć w naszych domach przestrzeń na biuro, zdania na temat home office są mocno podzielone, bowiem nie dla wszystkich opcja pracy w domowych warunkach jest zadowalająca.
  • Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Gumtree.pl, 42 proc. Polaków pracujących zdalnie uważa, że w takich warunkach zaciera się granica między pracą a życiem prywatnym.
  • Z kolei 17 proc. osób badanych wskazało na problem z koncentracją podczas pracy z domu.

Domowe biuro to wyzwanie nie tylko dla pracowników, ale i ich rodzin. Respondenci na pytanie, co najczęściej odciąga ich uwagę od obowiązków zawodowych, wymieniali np. opiekę nad dziećmi, sprzątanie czy oglądanie telewizji. Domowa aura nie zachęca nas również do przestrzegania obowiązującego dress code’u w godzinach pracy - ankieta zrealizowana przez Domodi.pl wykazała, że 66 proc. osób na co dzień stawia na wygodny dres, a zaledwie 5 proc. osób zadeklarowało, iż ubiera się dokładnie tak samo, jakby wychodzili do biura.

- Przejście w pełni na pracę zdalną od początku budziło wiele emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Z jednej strony zrodziła się radość, że będziemy mieli okazję pracować z miejsca, które jest dla nas najwygodniejsze. Z drugiej zaś strony pojawiał się problem, ponieważ pracodawcy kontaktowali się z pracownikami poza wyznaczonymi godzinami pracy, a w ten sposób zaczęła zacierać się granica między pracą a sferą prywatną - mówi Katarzyna Merska, koordynator ds. komunikacji Gumtree.pl.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jednak co ciekawe, z badania Gumtree wynika, że 54 proc. respondentów zwróciło uwagę na pozytywne aspekty pracy zdalnej i wyrazili swoje zadowolenie z obecnego trybu wykonywania zawodowych obowiązków. Jako główne zalety wymieniali m.in.: możliwość spędzenia większej ilości czasu z dziećmi oraz rodziną, elastyczne godziny lub wybór przestrzeni do pracy w dowolnym miejscu. Ponadto, 44 proc. ankietowanych przyznało, że home office ma na nich pozytywny wpływ, a nawet chroni ich przed wypaleniem zawodowym.

Uregulować prawnie home office

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca zdalna w Kodeksie pracy. Pracownicy mają jasno sprecyzowane oczekiwania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA