Praca w pełni zdalna - choć wciąż popularna - w bliskiej przyszłości może ustąpić miejsca hybrydowym formom zatrudnienia. Niemal połowa respondentów badania Pracuj.pl wykonuje obowiązki zawodowe przynajmniej częściowo poza biurem.
- Autor:PAP/JP
- •7 kwi 2021 10:41

- Jak podano wynikach badania blisko 9 na 10 pracujących zdalnie chce utrzymać ten model zatrudnienia nawet po opanowaniu pandemii, ale większość - w modelu hybrydowym.
- Badani dobrze radzą sobie z organizacją pracy na tzw. home office, ale spora grupa zwraca uwagę na znużenie przedłużającą się pracą poza biurem.
Według najnowszego raportu niemal połowa (47,5 proc.) uczestniczących w badaniu po roku pandemii wykonywała obowiązki zdalnie. Większość realizowała je więc z biur lub zakładów pracy (52,5 proc.). Ponadto nieco ponad co piąty zatrudniony (22,5 proc.) realizował zadania hybrydowo. Inaczej mówiąc, w pełni zdalna praca dotyczyła 25 proc. respondentów. To oczywiście wciąż dużo więcej niż przed wybuchem pandemii, ale mniej niż w jej pierwszych miesiącach.
W środowym komentarzu do badania wskazano, że perspektywa w pełni zdalnych firm nie do końca zgadza się z oczekiwaniami respondentów. Choć blisko 9 na 10 badanych pracujących zdalnie w trakcie pandemii chciałoby kontynuować ten model także po jej zakończeniu, chęć pracy poza biurem na pełen etat wyraża 13 proc. respondentów. Kolejne 27 proc. chce pracować zdalnie w pojedyncze dni miesiąca. Liczba chętnych do pracy w pełni zdalnej, jak i w pełni stacjonarnej jest więc stosunkowo niewielka, podobnie jak w kwietniu i wrześniu ubiegłego roku.
Dodano, że w porównaniu do początków pandemii znacząco wzrósł udział respondentów deklarujących pracę wyłącznie z biura (52,5 proc.). W kwietniu 2020 r. było to 39,5 proc. Obie tendencje - wzrost udziału pracy wyłącznie z siedziby i utrzymująca się stosunkowo duża popularność "hybrydy" - mogą wskazywać, zdaniem autorów badania, na coraz bardziej udane próby dostosowywania się firm do nowej rzeczywistości, przy jednoczesnym utrzymywaniu środków ostrożności wywoływanych przez pandemię. "Tendencje te będą mieć znaczący wpływ na przyszłość modeli pracy także po opanowaniu COVID-19" - wskazano.

KOMENTARZE (1)