PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Praca zdalna ujawniła luki w zarządzaniu. Konieczne zmiany w prawodawstwie

Organizacja zdalnej pracy wymaga od kadry zarządzającej i pracowników większych kompetencji zarówno twardych jak i miękkich - wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

  • Autor: AT/PAP
  • 19 sty 2022 17:57
Praca zdalna ujawniła luki w zarządzaniu. Konieczne zmiany w prawodawstwie
Potrzebne są zmiany w prawodawstwie, które pomogą sprostać wyzwaniom związanym z pracą zdalną (fot. freepik.com/master1305)
REKLAMA
  • Jednym z minusów pracy zdalnej jest większa dyspozycyjność pracowników i zatarcie się różnicy między życiem zawodowym i prywatnym.
  • Aż 43 proc. osób pracujących zdalnie częściej niż przed pandemią pracowało w nadgodzinach, 47 proc. - częściej niż przed pandemią odpisywało na służbowe maile po godzinach pracy, a 34 proc. - częściej niż przed pandemią odbierało służbowe telefony po godzinach pracy.
  • Potrzebne są zmiany w prawodawstwie, które mogą pomóc w sprostaniu wyzwaniom związanych z równowagą miedzy życiem zawodowym a prywatnym i zdrowiem pracowników zdalnych.

PARP opublikowała raport, przedstawiający zalety i wady pracy zdalnej z perspektywy pracowników, pracodawców oraz gospodarki.

Wyniki badań pokazały, że mimo wielu pozytywnych aspektów jak oszczędność czasu na dojazdy do pracy, niższe koszty funkcjonowania biura, praca zdalna miała niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne kadry czy work-life balance.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

[ZOBACZ CAŁY RAPORT W DZIALE MULTIMEDIA]

Wysoka efektywność pracy zdalnej

Autorzy raportu, powołując się na badania Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, napisali, że wprawdzie od wybuchu pandemii COVID-19, odsetek pracodawców nastawionych negatywnie do wykonywania obowiązków zawodowych z domu zmalał z 27,6 proc. do 11,7 proc., jednak ok. 37 proc. pracodawców zaznaczyło, że taki system jest niekorzystny dla integracji i współpracy zespołów.

Wysoko jednak oceniana jest efektywność pracy zdalnej. Zdaniem 92 proc. pracodawców jest ona dobra lub bardzo dobra. Firmy cieszy też ograniczenie kosztów podróży służbowych(81 proc. pozytywnych wskazań) i utrzymanie poziomu wynagrodzeń (71 proc. pozytywnych wskazań)

Minusy pracy zdalnej

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca zdalna ujawniła luki w zarządzaniu. Konieczne zmiany w prawodawstwie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA