PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Praca zdalna to dogodność dla leniwych czy nowy sposób zarządzania?

Pół dnia spędzają w piżamie przed telewizorem, a kolejne godziny poświęcają prywatnym sprawom. Stereotypy o pracy zdalnej niestety nadal funkcjonują. Jak się okazuje pracodawcy coraz częściej widzą w niej wiele zalet, a nawet źródło przewagi konkurencyjnej.

Praca zdalna to dogodność dla leniwych czy nowy sposób zarządzania?
REKLAMA
Z badania przeprowadzonego przez firmę Regus (2013 Regus Global Economic Indicator) wynika, że 48 proc. respondentów może pracować zdalnie przez połowę dni roboczych. W Polsce z elastycznego modelu pracy przez minimum połowę dni tygodnia korzysta 51 proc. menedżerów.

Agnieszka Wołyńska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Zasobów Ludzkich w firmie F5 Konsulting podkreśla, że w rzeczywistości każdy menedżer w jakimś stopniu pracuje zdalnie - odbiera telefony po wyjściu z pracy, pracuje w pociągu, czyta w domu procedury, które mają być omawiane na jutrzejszym spotkaniu, odpisuje na maile, czy SMS-y, które docierają do niego w różnych miejscach.

- Problemem pozostaje tylko fakt, że nie wszyscy pracodawcy uważają te działania za pracę i nie są chętni, aby wdrożyć formalne zasady stosowania pracy zdalnej w swojej firmie. Mogłoby to wpłynąć na motywację pracowników do działania na rzecz firmy właśnie poza miejscem pracy - ocenia Wołyńska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Elastyczny sektor

W 2013 r. 29 proc. firm biorących udział w badaniu Hay Group zadeklarowało korzystanie z pracy zdalnej. Gdyby przyjrzeć się, jak ta sytuacja wygląda w poszczególnych branżach, to reprezentanci sektora IT najczęściej korzystają z takiego rozwiązania (64 proc.), a także przedstawiciele SSC-BPO (53 proc.), czy klienci z sektora FMCG (40 proc.).

Marzena Cieślak, konsultantka Hay Group, uważa, że najłatwiej takie rozwiązanie wdrażać w organizacjach, które przetestowały elastyczne formy zatrudnienia i dostrzegają w tym wiele korzyści. Nie będzie zaskoczeniem, że najchętniej z tego rozwiązania korzystają międzynarodowe firmy oraz branża IT, widząc w tym wiele zalet, a nawet źródło przewagi konkurencyjnej dla firmy. 

Poznańskie Supremo ceni sobie, że może zatrudniać do projektów grafików, programistów z najdalszych zakątków Polski, a nawet świata. Jak wyjaśnia Łukasz Gajek, dyrektor zarządzający Supremo, popularność telepracy w IT wynika ze specyfiki branży, w której szczególny nacisk kładzie się na efekt.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca zdalna to dogodność dla leniwych czy nowy sposób zarządzania?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA