×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca zdalna narażona na cyberataki. Trzeba pamiętać o kilku rzeczach

Home office stał się dla większości firm normą. Sytuacja związana z pandemią koronawirusa zamknęła nas w domach. Jak pracować, by pracować bezpiecznie? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Praca zdalna narażona na cyberataki. Trzeba pamiętać o kilku rzeczach
Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego cyberataki to jedno z pięciu największych zagrożeń w 2020 roku (fot. Shutterstock, Inc.)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego cyberataki to jedno z pięciu największych zagrożeń w 2020 roku.
  • Jeżeli pracownikowi został powierzony sprzęt firmowy (laptop, smartfon czy tablet), to do pracy powinien używać wyłącznie tego sprzętu.
  • Jak wykazują badania, wielu prywatnych użytkowników lekceważy konieczność dokonywania regularnych aktualizacji wykorzystywanego oprogramowania.

Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego cyberataki to jedno z pięciu największych zagrożeń w 2020 roku. Dotyczy to również firm: według badań aż 44 proc. przedsiębiorstw ponosi z tego powodu straty finansowe. Jednocześnie w Polsce w ubiegłym roku tylko 35 proc. podmiotów komercyjnych posiadało strategię ochrony przed cyberzagrożeniami. To duży błąd, tym bardziej że sytuacja mocno weryfikuje podejście firm do bezpieczeństwa w sieci. 

- Niestety cyberbezpieczeństwo to kwestia, o której wiele firm nadal zapomina, wdrażając w pośpiechu cyfrowe miejsca pracy zdalnej. Atmosfera paniki sprzyja działaniom, które przypominają rzucenie się na głęboką wodę bez zastanowienia, czy w ogóle umiem pływać, czy mam odpowiedni sprzęt - tłumaczy w rozmowie z portalem PulsHR Stanisław Bochnak, strateg biznesowy w VMware Polska.

- Musimy pamiętać, że całkowite przejście na model pracy zdalnej w przedsiębiorstwie o dużej skali nie jest dobrym rozwiązaniem, bez względu na okoliczności. Firmy, które dopiero teraz w obliczu obecnego zagrożenia sięgają po tego typu rozwiązania, nie dają de facto swoim zespołom IT czasu na przygotowanie odpowiedniego zaplecza technicznego. A to może spowodować straty - dodaje.

Jak podkreślają eksperci na bezpieczną pracę w domu ma duży wpływ zachowanie pracowników. Stąd by uniknąć dużych szkód i problemów warto zastosować się do kilku zasad.

Przeczytaj: Wymogi cyberbezpieczeństwa mogą uniemożliwiać pracę zdalną

Zamykaj służbowe urządzenia

Kwestia najważniejsza. Jeżeli pracownikowi został powierzony sprzęt firmowy (laptop, smartfon czy tablet), to do pracy powinien używać wyłącznie tego sprzętu. Urządzenia te zostały bowiem najprawdopodobniej dobrze skonfigurowane przez dział IT i zapewnią najłatwiejszy i bezpieczny dostęp do danych. Pozostają one także pod ciągłym nadzorem odnośnie aktualizacji systemu operacyjnego czy ochrony antywirusowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca zdalna narażona na cyberataki. Trzeba pamiętać o kilku rzeczach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA