×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca zdalna mile widziana, ale w modelu mieszanym

 • Justyna Koc
  jk
 • Opublikowano: 17 maj 2020 6:00

Aż 6 na 10 pracujących respondentów Pracuj.pl wykonuje swoje obowiązki zdalnie. Co więcej, 7 na 10 spodziewa się, że rola tego modelu będzie w przyszłości rosła. Podobnie jest w przypadku rekrutacji.

Praca zdalna mile widziana, ale w modelu mieszanym
Największą popularnością cieszą się modele mieszane – 40 proc. respondentów chciałoby mieć możliwość przyjścia do biura przynajmniej raz w tygodniu (Fot. Pexels/Peter Olexa)
REKLAMA
 • 65 proc. respondentów badania Pracuj.pl spodziewa się, że pracodawcy będą inwestować w pracę zdalną.
 • Do sieci przeniosła się także rekrutacja -  dla 49 proc. badanych szukających pracy to dodatkowa zachęta do wysłania swojego CV.
 • Z kolei 71 proc. respondentów pozytywnie ocenia wideorozmowy kwalifikacyjne.

Pod koniec kwietnia większość respondentów Pracuj.pl wykonywała pracę w modelu zdalnym - w pełni lub częściowo. 4 na 10 badanych deklarowało realizację zadań w pełni poza siedzibą firmy. Kolejne 21 proc. wykonywało pracę w modelu mieszanym – częściowo zdalnie, a częściowo w siedzibie.

Gwałtowny wzrost popularności pracy zdalnej i związane z tym komplikacje nie zniechęciły do niej badanych. Największą popularnością cieszą się modele mieszane – 40 proc. respondentów chciałoby mieć możliwość przyjścia do biura przynajmniej raz w tygodniu, a kolejne 40 proc. - móc pracować poza biurem tylko przez wybrane dni miesiąca.

Efektywnie, ale z tęsknotą za biurem

Bardzo szybkie, a w wielu wypadkach także wcześniej nieplanowane przejście wielu firm do modelu pracy zdalnej to przyczyna wielu trudności. Jak pokazują jednak odpowiedzi respondentów, w wielu wypadkach firmom udało się ich uniknąć. 64 proc. badanych uważa, że ich pracodawcy dobrze zorganizowali pracę zdalną. Jak zauważa Konstancja Zyzik, ekspertka Grupy Pracuj, obecnie firmy sięgają po rozwiązania, które można wdrożyć najszybciej, pozwalające zarządzić sytuacją w nowej rzeczywistości. To jednak tylko początek zmian.

- W bardziej długofalowej perspektywie można się spodziewać, że trwale wzrośnie zainteresowanie pracodawców oprogramowaniem, systemami i sprzętem umożliwiającymi bardziej elastyczne działania całych zespołów. Zdolność do pracy zdalnej, dobra organizacja pracy i umiejętności miękkie staną się także jeszcze ważniejszymi atutami pracowników. Być może pojawią się także stanowiska menedżerskie w jeszcze większym stopniu skupione na systematyzacji i zwiększaniu efektywności zdalnych zespołów - mówi Konstancja Zyzik.

Z nowymi warunkami nieźle radzą sobie także sami pracownicy. 2 na 3 badanych deklaruje, że przy pracy zdalnej są tak samo efektywni, jak w przypadku tej wykonywanej w biurze. Tyle samo respondentów uważa, że dobrze radzi sobie z oddzielaniem czasu prywatnego i służbowego w tej sytuacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca zdalna mile widziana, ale w modelu mieszanym
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Łukasz 2020-09-23 11:22:59

  Ciekawy artykuł

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA