×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca zdalna. Cztery wskazówki dla pracodawcy jak zwiększać wydajność zdalnie zatrudnionych

  • Autor: GP
  • 28 wrz 2017 9:00

Dla higieny pracy zatrudnionych na odległość ważne jest, by nie zostali odcięci od zespołu, by wysłuchano ich propozycji i by mieli do dyspozycji narzędzia ułatwiające im pracę.

Praca zdalna. Cztery wskazówki dla pracodawcy jak zwiększać wydajność zdalnie zatrudnionych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Tematem pracy zdalnej interesują się największe marki świata, a także takie organizacje jak Światowe Forum Ekonomiczne (WEF).
  • Pracę zdalną umożliwiła rewolucja internetu i towarzysząca jej możliwość natychmiastowej komunikacji.

Dane z najpotężniejszej gospodarki świata nie kłamią. Amerykańska organizacja Global Workplace Analytics w lipcu informowała, że przez 10 ostatnich lat liczba amerykańskich firm zatrudniających zdalnych pracowników wzrosła o 110 proc.

Ten trend potwierdzają też analizy Instytutu Gallupa, który badając lata 2016 i 2017 na amerykańskim rynku pracy dowiódł, że 43 proc. pracujących Amerykanów wykonuje obowiązki zdalnie, jeśli wymusza to na nich sytuacja.

Za jedną z zalet pracy zdalnej Światowe Forum Ekonomiczne uważa łączenie ludzi różnych kultur, zwłaszcza jeśli są od siebie daleko fizycznie. Poza tym praca zdalna nie odciąża infrastruktury transportowej w miastach.

Czytaj też: Biznes a cyfrowa transformacja

Oto kilka porad, które sugeruje pracodawcom portal TechRepublic (techrepublic.com).

Po pierwsze zabezpieczenia socjalne

Nie można ukrywać, że wraz z pracą zdalną istnieje pokusa zatrudniania ludzi na umowach śmieciowych. Amerykanie mają nawet na tę formę relacji pracownik-pracobiorca specjalną nazwę: gig economy. Jej największą wadą są braki zabezpieczeń socjalnych dla pracowników, w tym ubezpieczeń zdrowotnych.

Tolu Olubunm z przytoczonego już WEF sugeruje, by wyzbyć się takiego podejścia do pracujących zdalnie lub zleceniobiorców. - Fakt, że pracownik pracuje zdalnie, musi iść w parze z zabezpieczeniem socjalnym - mówił dla portalu TechRepublic. - Rządy, firmy muszą uwzględnić taki postulat i nigdy nie jest za późno, by to zrobić.

Po drugie poprawna koordynacja zespołu

Amy Freshman, dyrektor ds. przestrzeni i kultury pracy w ADP, sugeruje zapewnić pracującym zdalnie podobne warunki wyrażania opinii, co ich koledzy w siedzibie firmy. - Przy mieszanym zespole trzeba zawalczyć o poczucie pracowników zdalnych, że są należycie wysłuchani - mówiła Freshman. - Polecam w takich sytuacjach sięgać po więcej niż telefon. Skype, rozmowy wideo to dobre rozwiązania.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca zdalna. Cztery wskazówki dla pracodawcy jak zwiększać wydajność zdalnie zatrudnionych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Hilary 2017-09-29 10:48:32

    Praca zdalna to coraz bardziej powszechna sprawa w obecnych czasach. a jak zauważa autor tego bloga praca-wielkopolskie.pl , tego rodzaju pracę można wykonywać również w mniejszych miejscowościach. ja pracuje jako grafik i bardzo często wykonuję swoje obowiązki na odległość.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA