PARTNERZY PORTALU

Praca zdalna burzy work-life balance

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 27 maj 2020 12:00

Praca zdalna nie każdemu przypadła do gustu. Jak wynika z najnowszego badania CBRE, aż 34 proc. osób, które w czasie pandemii pracują z domu, mają wrażenie, że są w pracy cały czas.

Praca zdalna burzy work-life balance
Niemal 3 na 4 pracowników przyznaje, że w domu pracują w zupełnie innych porach niż w biurze. Fot. shutterstock
REKLAMA
  • Dla 16 proc. osób wykonujących swoje obowiązki zawodowe na odległość praca zdalna w czasie epidemii to nowość.
  • Połowa zatrudnionych robiła to tylko okazjonalnie. Organizacja czasu, warsztatu pracy, samodyscyplina i komunikacja stanowi dla ich wyzwanie.
  • Niemal 3 na 4 pracowników przyznaje, że w domu pracują w zupełnie innych porach niż w biurze. Nie wychodząc z domu... nie mogą zamknąć dnia pracy. Brak cezury między obowiązkami i czasem wolnym rozbija życie prywatne.

Z badania CBRE wynika, że jeszcze przed epidemią tylko 2 proc. pracowników wykonywało pracę zdalną cały czas, ale już 32 proc. korzystało z tej możliwości całkiem często. Największy odsetek, bo połowa zatrudnionych deklaruje, że pracowało z domu okazjonalnie, a 16 proc. nie robiło tego nigdy. Oznacza to, że dla większości osób ta forma pracy jest zupełną nowością. Większość z nas nie jest przyzwyczajona do tej formy pracy, a to rodzi dylematy.

Tego się trzeba nauczyć

Głównym wyzwaniem okazuje się organizacja czasu pracy. Tylko 30 proc. pracowników przyznaje, że pracuje z domu w dokładnie takich samych porach jak w biurze. 22 proc. woli wstać trochę wcześniej i skończyć odpowiednio szybciej – decydują się oni na pracę w godzinach 8:00-16:00. Są też tacy, którzy wolą mieć poranek dla siebie. 14 proc. osób swoje obowiązki zawodowe wykonuje dopiero od 10:00, ale za to kończą o 18:00. Niestety, jest też spore grono, bo aż 34 proc. tych, którzy mają wrażenie, że są w pracy cały czas.

Czytaj więcej: Nowy trend podbija zachodnie firmy. Czy workation przyjmie się w Polsce?

Eksperci wskazują, że te wyniki powinny być wskazówką dla organizacji, bo pokazują, że szczyt efektywności pracowników przypada o różnych porach. Dostosowanie okienka aktywności do preferencji pracownika z pewnością czynnikiem wspierającym tę efektywność i dającym poczucie komfortu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca zdalna burzy work-life balance

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • anna 2020-05-27 21:39:41

    Część ludzi mieszka w małych mieszkaniach. Aby mieć spokój, wykonując pracę zdalną, niektórzy siedzą w jakimś kąciku, byle była względna cisza. Nie każdy z tytułu pracy zdalnej nabył wypasiony komputer, nowe stoły, biurka, krzesła itd. Praca związana np, z edukacją może być niemal niekończącą się. Uczący się działają w swoim tempie; nie każdy od razy zrozumie, wykona i to poprawnie. Informacje zwrotne, korekty, sprawdzanie prac; raportowanie, statystyki - to wszystko zajmuje czas; nie wykona się samo i natychmiast. Temat ujęty w artykule i statystykach bardzo ogólnikowo, nie oddaje realiów

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA