PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

"Praca zdalna 2.0". Pracodawcy przedstawili swoje rozwiązania

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 8 mar 2021 13:17

Upowszechnienie się pracy zdalnej było w pierwszej fazie epidemii dostosowaniem się wielu pracodawców do narzuconych przez rząd restrykcji. Dopiero z czasem, ale relatywnie szybko, pracodawcy zorientowali się, że to, co początkowo uznawali za wymuszone, jest faktycznie pod wieloma względami korzystnym rozwiązaniem, które warto trwale wprowadzić i stosować - o zmianach związanych z pracą zdalną mówi prof. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit Fundacji GAP. Jest on jednym z autorów Księgi Rekomendacji "Praca zdalna 2.0", którą w poniedziałek 8 marca przedstawili Pracodawcy RP.

"Praca zdalna 2.0". Pracodawcy przedstawili swoje rozwiązania
Autorzy Księgi wskazują, że ocena wpływu pracy zdalnej na sytuację pracownika jest niejednoznaczna (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Pracodawcy RP przygotowali Księgę Rekomendacji "Praca zdalna 2.0", w której zawarli szereg rozwiązań, jakie powinny wejść w życie, by HO funkcjonowało sprawnie.
  • Pracodawcy powinni zachęcać kadrę kierowniczą do utrzymywania częstego kontaktu z pracownikami, okazując empatię i zainteresowanie ich sprawami - brzmi jedna z rad.
  • Znamienne pozostaje, że praca zdalna powinna znaleźć swoje miejsce w kodeksie pracy. Nadal obowiązują przepisy doraźne, które nie regulują całościowo tego zagadnienia - mówi Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP ds. prawa pracy.

- Szerząca się pandemia sprawia, że słowo „odporność” nabiera nowego, nieznanego dotąd znaczenia. Nie chodzi już jedynie o immunologiczną wytrzymałość, ale również o przetrwanie na rynku. Przedsiębiorcy stoją przed nową rzeczywistością i dylematem – poddać się i zamknąć firmę czy próbować sprostać wyzwaniom, które przynosi wirus. Jednym z ważniejszych rozwiązań w walce z pandemią jest praca zdalna. Gdy cały kraj jest sparaliżowany kwarantanną, to właśnie praca zdalna pozwala wielu przedsiębiorcom zachować ciągłość funkcjonowania. Bez niej koszty kryzysu byłyby o wiele wyższe. Kto wie, może nawet zbyt wysokie, by polska gospodarka zdołała je w ogóle unieść - zaznacza we wstępie do Księgi dr Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

Organizacja, na czele której stoi, opublikowała w poniedziałek 8 marca Księgę Rekomendacji „Praca zdalna 2.0", czyli zestaw rozwiązań, które ich zdaniem powinny zostać wprowadzone, by praca zdalna na polskim rynku pracy funkcjonowała jak najsprawniej.

Praca zdalna w marcu 2020 i dziś

Dane GUS wskazują na ogromny wzrost osób wykonujących obowiązki zawodowe z domu. W pierwszym kwartale 2020 roku do poziomu 6,4 proc. wzrósł odsetek osób, które wykonywały swoją pracę z domu. Rok wcześniej było to 4,8 proc. Przy czym o prawdziwym "wystrzale" tej formy aktywności zawodowej możemy mówić w dwóch ostatnich tygodniach marca. Wtedy wskaźnik poszybował w górę i wyniósł 14,2 proc. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Praca zdalna 2.0". Pracodawcy przedstawili swoje rozwiązania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA