-
Autor: GP
- •20 cze 2017 18:05
Według badania WorldatWork 87 proc. osób wybierze pracę z domu, jeśli będzie miało taką możliwość. Jak jednak powinno wyglądać domowe zacisze do pracy?
Jednym z kluczowych elementów projektowania domowego miejsca pracy powinno być odpowiednie oświetlenie. (fot.publicdomainpictures.net/domena publiczna)
• W domu pracujemy lepiej i efektywniej. Pracujący poza biurem są bardziej zaangażowani w podejmowane działania i entuzjastyczniej podchodzą do obowiązków.
• Do pracy w domu trzeba się jednak też przygotować. Najlepiej wygospodarować na pracę jeden, osobny pokój. W jego najbardziej oświetlonym punkcie należy postawić biurko.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
• Trzeba też wyzwolić się z "okowów krzeseł". Badania wskazują, że w pozycji siedzącej spędzamy nawet 434 minuty w ciągu dnia a długotrwałe siedzenie źle wpływa na nasze zdrowie.
Amerykańska organizacja WorldatWork zleciła badanie, z którego wynika, że aż 87 proc. osób wybiera swoje mieszkanie, jeśli tylko dostają ofertę tzw. pracy zdalnej.
Za takim krokiem przemawia poczucie szczęśliwości, które towarzyszy człowiekowi, gdy jest w bliskiej mu przestrzeni. Pracujemy po prostu lepiej i efektywniej, gdy jesteśmy w domu. Dowodzi tego również najnowszy raport Instytutu Gallupa, State of the American Workplace1. Według niego osoby, które pracują poza biurem, są bardziej zaangażowane w podejmowane działania i entuzjastyczniej podchodzą do obowiązków.
Wszystko zatem wskazuje na to, że z tradycyjnej przestrzeni biurowej coraz chętniej wracamy "na kanapę". No właśnie, na kanapę czy może do nowocześnie zaaranżowanego home office?
Okładkada raportu Instytutu Gallupa, State of the American Workplace1, źródło: gallup.com
Wszędzie dobrze, ale w domowym biurze najlepiej
Chociaż praca w domu wielu może kojarzyć się z siedzeniem na kanapie w piżamie, z laptopem i filiżanką kawy, to coraz częściej pracownicy zdalni, w tym freelancerzy, decydują się na inwestycję w profesjonalnie zaaranżowane domowe biuro.
- Według raportu Millennial Careers do 2020 roku generacja, którą nazywamy millenialsami, będzie stanowić 35 proc. zatrudnionych na całym świecie - zaznacza Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. marketingu i handlu, członek zarządu Mikomax Smart Office. Po czym dodaje - Pokolenie Y to ludzie zdecydowanie bardziej elastyczni, samodzielni i nastawieni na zmiany, którzy częściej niż starsze roczniki decydują się wykonywać swoją pracę w domu. W związku z tym również większą wagę przywiązują do tego, jak wygląda ich domowe biuro.
Odpowiednia lokalizacja i oświetlenie – połowa sukcesu
Jak więc powinno wyglądać miejsce do pracy w domu współczesnego np. freelancera?
Idealnym rozwiązaniem jest wygospodarowanie miejsca na biuro w osobnym pokoju. Wtedy mamy możliwość zaaranżowania pomieszczenia w całości na potrzeby naszej pracy. Centralnym punktem pomieszczenia, a zarazem miejscem, w którym będziemy spędzać najwięcej czasu jest biurko. Warto zadbać o to, by ustawić je w najbardziej oświetlonym punkcie pomieszczenia. Niestety nagminnie zdarza nam się o tym zapominać i przez długie godziny pracować w zaciemnionym pokoju. Skutkiem tego, nieświadomie wytężamy wzrok, kierujemy szyję w stronę monitora i garbimy się. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pojawiający się ból głowy, dekoncentracja i zmęczenie to skutek niedoświetlonego pokoju.
- Naturalne światło ma bardzo dobry wpływ na nasze samopoczucie. Światowe organizacje w swoich biurach coraz częściej stawiają na dostęp do dziennego oświetlenia - zaznacza Mikołajczyk.
- Dlatego też w naszym domu powinniśmy pamiętać o tym, żeby w miarę możliwości wytypować pomieszczenie lub miejsce w pokoju, do którego będzie dochodziło naturalne światło - podkreśla.
Według „Journal of Clinical Sleep Medicine" osoby, które mają do niego dostęp, śpią lepiej, są bardziej aktywni fizycznie i cieszą się lepszą jakością życia.
Wstań z krzesła. Po zdrowie
Jeżeli mamy odpowiednio dobraną lokalizację z dostępem do naturalnego światła, możemy skupić się na kolejnym, bardzo ważnym aspekcie, czyli ergonomii. Badania wskazują, że w pozycji siedzącej spędzamy nawet 434 minuty w ciągu dnia. A długotrwałe siedzenie powoduje ból pleców, stany zwyrodnieniowe, ale również zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy czy problemów z układem krążenia.
Wyeliminowanie przyczyn długotrwałego siedzenia może poprawić nasze samopoczucie w dłuższej perspektywie, czemu np. służą tzw. biurka stojące.
- Innowacyjne rozwiązania z możliwością regulacji wysokości blatu umożliwiają pracę w systemie sit and stand. Zmiana pozycji z siedzącej na stojącą jest nie tylko zdrowa dla naszego kręgosłupa, ale też pozytywnie przekłada się na jakość i efektywność wykonywanych zadań. Rozwiązanie pozwala na większą aktywność w sposobie pracy i zapobiega dolegliwościom wynikającym z długotrwałego przebywania w wymuszonej pozycji siedzącej. Jedno biurko może służyć wszystkim domownikom - podkreśla plusy takiego rozwiązania Mikołajczyk.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
KOMENTARZE (1)