×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca więźniów w statystykach Ministerstwa Sprawiedliwości

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 10 gru 2019 14:20

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) poinformowała o nieprawidłowościach w Służbie Więziennej. Dotyczą finansowania inwestycji i programu „Praca dla więźniów.” Przybliżamy, jak ten program działa.

Praca więźniów w statystykach Ministerstwa Sprawiedliwości
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Celem, jaki stawia sobie za nadrzędny program "Praca dla więźniów", jest wspieranie readaptacji społecznej osób przebywających w zakładach karnych.
  • Program bazuje na trzech elementach: halach produkcyjnych, pracy więźniów dla samorządów i ulgach dla pracodawców zdecydowanych dać pracę skazanym.
  • Resort sprawiedliwości podkreśla plusy, jakie ma program dla społeczeństwa, dla pracodawców oraz dla samych więźniów.

NIK w swoich zastrzeżeniach stwierdziła, że w 27 przypadkach wydatkowania pieniędzy z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych naruszono przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych. Łączna kwota wydatkowanych w ten sposób środków to ponad 115 mln zł.

Tego samego dnia do zastrzeżeń NIK ustosunkował się europoseł Patryk Jaki, który stwierdził że są one śmieszne i typowo polityczne. Jaki odpowiadał za Służbę Więzienną w Ministerstwie Sprawiedliwości, kiedy był bliskim współpracownikiem, wiceministrem Zbigniewa Ziobry w resorcie.

Sam program ma za zadanie wspierać szeroko rozumianą readaptację społeczną osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych. Jest oparty o ustawę z 1997 r., na mocy której można zatrudniać osoby pozbawione wolności. Wydano do tej ustawy 30 maja 2017 r. rozporządzenie. Decyduje ono o Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. To właśnie o wydatki związane z tymi dwoma programami NIK ma najważniejsze zastrzeżenia.

Trzy filary programu

Jakie są filary programu? Resort Sprawiedliwości podkreśla, że są trzy: budowa w zakładach karnych hal produkcyjnych, rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów lokalnych i ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów.

Ministerstwo Sprawiedliwości chwali się, że od 2016 roku, kiedy wdrożono rozwiązanie, zatrudnienie skazanych zwiększyło się o prawie 12 tysięcy. Wskaźnik powszechności zatrudnienia osadzonych przekroczył wartość 55,5 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca więźniów w statystykach Ministerstwa Sprawiedliwości

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA