Wskaźnik zwolnień jest w sektorze IT dwukrotnie mniejszy niż wynik ogólnopolski - wynika z badania firmy Sedlak&Sedlak "Wskaźniki HR 2017".

• Rotacja pracowników IT jest wyższa niż przeciętny wynik na rynku - wynika z badania firmy Sedlak&Sedlak "Wskaźniki HR 2017".
• Pracownicy IT chorują tak samo jak osoby z innych sektorów, ale dzięki większej elastyczności mogą częściowo pracować z domu, co obniża wskaźniki absencji.
• Firmy IT bardzo często chwalą się wspomnianą elastycznością i wykorzystują ją jako argument w procesach rekrutacji.
• Przeciętna liczba nadgodzin w IT jest dużo mniejsza niż w pozostałych sektorach.
• Powszechne są natomiast szkolenia, które są droższe od edukacji w pozostałych sektorach.
Jedną z najczęściej spotykanych opinii dotyczących sektora IT jest bardzo wysoki poziom rezygnacji i rotacji pracowników. Badanie firmy Sedlak&Sedlak "Wskaźniki HR 2017" potwierdziło, że wskaźnik rezygnacji jest wyższy o ponad półtora punktu procentowego od wyników ogólnopolskich, a rotacji o ok. 1 punkt procentowy. Jednocześnie wskaźnik zwolnień jest w sektorze IT dwukrotnie mniejszy niż wynik ogólnopolski.

Większą rotację w sektorze IT potwierdza również krótszy staż pracy przypadający na przeciętnego pracownika. Jest on o ponad 1 rok krótszy od wyników ogólnopolskich. Pracodawcy, by utrzymać pracowników częściej decydują się na ich awans. W firmach informatycznych trend ten jest wyższy o niemal 3 punkty procentowe.
Absencja
W przypadku choroby lub krótkotrwałej nieobecności pracownika, firmy IT często wykazują większą elastyczność i pozwalają na pracę z domu. Dzięki temu pracownicy nie muszą starać się o L4 i spada ryzyko zarażenia kolejnych osób w firmie. Znajduje to odzwierciedlenie m.in. we wskaźniku absencji ogólnej, absencji chorobowej i absencji chorobowej własnej. Jednocześnie pomimo tak dużej elastyczności wskaźnik jednodniowej absencji jest wyższy właśnie wśród informatyków.


KOMENTARZE (0)