Praca w IT na kontrakcie? Oto największe wady

Brak płatnego urlopu przeszkadza osobom pracującym na kontraktach w IT bardziej, niż brak stabilności zatrudnienia - wynika z sondażu przeprowadzonego przez PKO Finat. Co jeszcze nie podoba się "kontraktorom" w ich pracy? I co powinni zmienić rekruterzy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w IT na kontrakcie? Oto największe wady

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

12 wrz 2016 14:53


Z sondażu przeprowadzonego przez PKO Finat wśród osób, które podejmują pracę w charakterze kontraktowych pracowników IT wynika, że tym, co najbardziej zniechęca do pracy na rzecz danej firmy w modelu outsourcingu IT są przede wszystkim trzy czynniki: brak jasno określonych celów (dla 46,8 proc.), zła atmosfera (45,8 proc.) oraz rutyna i brak wyzwań (41,6 proc.).

Przełożony, który jest niekompetentny jest istotnym problemem dla 38,4 proc. respondentów. Kontraktorzy znacznie łatwiej tolerują przełożonych, określanych jako „trudni” (22,1 proc.) oraz „trudnych” współpracowników (15,8 proc.).

Na czele irytujących sytuacji spotykanych przy rozpoczynaniu prac nad nowym projektem uplasował się chaos w organizacji, na rzecz której dane zlecenie jest realizowane (aż 71 proc. wskazań). Kontraktorzy nie lubią również sytuacji, gdy brakuje wprowadzenia w projekt (43,5 proc.) oraz właściwie zorganizowanego stanowiska pracy (39,8 proc. wskazań).

Odnosząc się do przebiegu rekrutacji, kontraktorom najczęściej przeszkadza, gdy osoba rekrutująca nie zna warunków finansowych (60 proc. wskazań), gdy są „egzaminowani” z teoretycznych pojęć (49,2 proc.) oraz gdy brakuje określonej specjalizacji, w efekcie czego „poszukiwany jest człowiek do wszystkiego” (42,2 proc.). Niemile widziane jest również (33 proc. wskazań) przedłużanie procesu rekrutacji powyżej tygodnia.

Za jedną z największych wad pracy na kontrakcie ponad połowa respondentów uznaje brak płatnego urlopu (64,3 proc. wskazań). Mniej przeszkadza brak stabilności (45,4 proc.) oraz inne traktowanie, np. brak zaproszeń na firmowe imprezy (25,4 proc.). Temat nadgodzin jest wskazywany zaledwie przez 7,6 proc. respondentów.

*Badanie PKO Finat, spółki z grupy PKO Banku Polskiego, zostało przeprowadzono w sierpniu 2016 r. Wzięło w nim udział 195 osób pracujących w IT na kontraktach. Respondenci mogli wskazać do trzech odpowiedzi w danej kategorii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxyx 2016-09-13 11:30:10

te odpowiedzi nie dotczą tylko it, każdy kontraktowiec by tak odpowiedział.