×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca w grupie czy indywidualnie? Są zawody, gdzie lepiej działać w pojedynkę

  • Autor: MN
  • 5 paź 2017 6:00

Mówi się, że, co dwie głowy to nie jedna, a działając wspólnie można osiągnąć więcej. Ale czy zawsze? Korzyści płynące z pracy w grupie są oczywiste. A co z pracą samodzielną?

Praca w grupie czy indywidualnie? Są zawody, gdzie lepiej działać w pojedynkę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Jeff Stibel, neurolog i przedsiębiorca uważa, że programiści działają szybciej, kiedy kodują indywidualnie, projektanci wykonują swoją pracę najlepiej, gdy pracują sami, a artyści rzadko współpracują. Jeżeli to robią, idzie im gorzej.

• Przekonuje nawet, że nasz mózg funkcjonuje świetnie, gdy działamy sami, a doznaje swojego rodzaju „awarii”, gdy jesteśmy zmuszani do pracy z innymi. Stajemy się wtedy mniej efektywni i kreatywni.

• Nie bez powodu osoby, które są odpowiedzialne za podejmowanie strategicznych decyzji biznesowych, czyli np. maklerzy giełdowi, pracują w pojedynkę.

- Jako naukowiec, który bada mózg wiem, że wielkie indywidualności są nie tylko bardziej wartościowe niż legiony osób przeciętnych, ale bardzo często są także cenniejsze niż grupy, które składają się ze znakomitych jednostek – uważa Jeff Stibel, którego śmiało można nazwać przeciwnikiem kultu pracy zespołowej. Jego zdaniem rzadko wspomina się o zaletach pracy samodzielnej, a także nieczęsto znajduje się słowa uznania dla jednostek, które wyróżniają się na tle zespołu, bo jest to sprzeczne z naszą skłonnością do traktowania wszystkich na równi, co samo w sobie jest pozytywnym zjawiskiem, ale czy jest sprawiedliwe?

Działanie zespołu, który wspólnie pracuje nad projektem, można porównać do funkcjonowania sieci telekomunikacyjnej. Dwa fundamentalne prawa sieci (prawo Metcalfe’a i Reeda) w uproszczeniu zakładają, że jej użyteczność rośnie wraz z liczbą podłączonych do niej urządzeń. W przypadku pracowników każda kolejna osoba wnosząca do grupy swoją wiedzę i zaangażowanie jednocześnie podnosi wartość całego zespołu. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę pojedyncze maszyny podłączone do sieci telekomunikacyjnej, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Efektywność pojedynczych elementów maleje wraz z każdym dodatkowym urządzeniem. Analogicznie jest w przypadku osób, które pracują w zespole. Ich produktywność maleje wraz z rozrostem grupy. Według prawa sieci zespół może więc tłumić kreatywność i zapał jednostek.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca w grupie czy indywidualnie? Są zawody, gdzie lepiej działać w pojedynkę
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • yym 2017-10-10 22:08:45

    Niby tak ale nie do końca, bo praca, zwłaszcza twórcza to kilka etapów, niektóre mozna a nawet trzeba wykonac indywidualnie a innych bez dodatkowych osób zrobić się nie da albo jest to n iepotrzebne utrudnienie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA