PARTNERZY PORTALU

Praca rekrutera od podszewki. 30 dni i 5 kandydatów

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 17 sie 2021 0:01

Aby wybrać najlepszego kandydata, rekruter prowadzi rozmowy średnio z 5 osobami - takie wnioski płyną z najnowszego raportu The Adecco Group "HR 20.21".

Praca rekrutera od podszewki. 30 dni i 5 kandydatów
W ankiecie HR 20.21 eksperci The Adecco Group (TAG) przebadali ponad 400 specjalistów ze świata. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Prognozy dotyczące ożywienia gospodarczego po pandemii koronawirusa są coraz bardziej optymistyczne.
  • Na ten optymizm pozwalają m.in. trendy widoczne w rekrutacji i strategiczne plany zatrudnienia w wielu firmach. Jednak w ich trakcie inne elementy stały się istotniejsze.
  • Na skuteczne zrekrutowanie kandydata do pracy rekruterzy poświęcają średnio miesiąc. W tym czasie rozmawiają z pięcioma kandydatami.

W ankiecie HR 20.21 eksperci The Adecco Group (TAG) przebadali ponad 400 specjalistów z Polski, Czech, Węgier, Słowenii, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Grecji, Turcji, Tunezji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

- Wyniki badania potwierdzają, że specjaliści ds. HR zwracają szczególną uwagę na sposób, w jaki kandydaci prezentują swoje wartości podczas rozmów kwalifikacyjnych. Weryfikują ich zbieżność z wartościami firmy. To bardzo istotne w konsekwentnym budowaniu kultury organizacyjnej opartej na współpracy - podkreśla Daniel Wocial, VP Adecco & Cluster Head Poland & Czech Republic w The AdeccoGroup.

Pięciu kandydatów i 30 dni

Autorzy raportu wyłonili pięć kluczowych wniosków, na jakie wskazały odpowiedzi uczestników badania. Pierwszy - wspomniany powyżej - jest jednym z najistotniejszych. Bowiem dopasowanie kandydata do firmy - prezentowanych przez nią wartości - staje się istotnym elementem procesu rekrutacyjnego.

Okazuje się, że aby znaleźć najlepszego kandydata do pracy, rekruter prowadzi rozmowy średnio z 5 osobami. Oczywiście, ta liczba jest zróżnicowana – zależy od branży, liczby aplikujących kandydatów i poziomu ich doświadczenia.

Co więcej, na poszukiwania odpowiedniego kandydata rekruterzy poświęcają średnio miesiąc. Podobnie jak z liczbą kandydatów, tutaj również czas przeznaczony na proces rekrutacji może się różnić w zależności od procedur firmy, charakteru stanowiska, pakietu benefitów i poziomu wynagrodzenia.

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca rekrutera od podszewki. 30 dni i 5 kandydatów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA