PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca pod palmą? Dla wielu freelancerów to codzienność

  • jk
  • 18 sie 2022 17:11

Jak pokazują badania 25 proc. freelancerów o wolnym może pomyśleć tylko w weekend. Wielu, by się utrzymać musi cały czas zabiegać o kolejne zlecenia. Rozwiązaniem wartym rozważenia może być workation - tzw. praca pod palmą, o której marzy wielu wolnych strzelców.

Praca pod palmą? Dla wielu freelancerów to codzienność
86 proc. polskich freelancerów pracuje w domu, jednak co czwarty z nich deklaruje również pracę zdalną w innym kraju lub mieście (Fot. Kemal Esensoy/Unsplash)
REKLAMA
  • Dla wolnego strzelca urlop oznacza jedno - gdy nie pracuje, to nie zarabia. 
  • Wyjściem z takiej sytuacji jest workation, czyli praca zdalna połączona z wakacjami.
  • 86 proc. polskich freelancerów pracuje w domu, jednak co czwarty z nich deklaruje również pracę zdalną w innym kraju lub mieście.
  • Wielu cyfrowych nomadów podjęło się takiego rodzaju pracy pod wpływem pandemii.

Łączenie pracy z podróżami stało się powszechniejsze głównie dzięki pandemii. Firmy zwiększyły elastyczność zatrudnienia, wiele z nich wprowadziło pracę zdalną, a powszechny dostęp do technologii sprawił, że możemy dzisiaj pracować z niemalże każdego zakątka na ziemi. Ten trend dotyczy również wolnych strzelców.

Freelancer może zapomnieć o urlopie?

Urlop dla osoby pracującej na etacie jest czymś normalnym. Mamy określoną prawem liczbę dni wolnych, więc możemy wypoczywać nie martwiąc się, że pozostaniemy bez wypłaty.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku osób pracujących na swoim, w tym freelancerów. Zaletą takiej formy zatrudnienia na pewno jest większa elastyczność, jeśli chodzi o to, jak długo chcemy wypoczywać oraz w doborze terminu czy miejsca wypoczynku, jednak dla wolnego strzelca urlop oznacza jedno - gdy nie pracuje, to nie zarabia.

Czytaj też: Workation, czyli praca połączona z wakacjami. Ten trend może przyjąć się w Polsce

Choć freelancing i urlop dla wielu wzajemnie się wykluczają, to jak się okazuje, w ciągu roku większości wolnych strzelców udaje się wyjechać, a tylko co czwarty z nich przyznaje, że robi sobie wolne od obowiązków jedynie w weekendy lub wcale. Jednak, w porównaniu do lat ubiegłych, na dłuższe wakacje - powyżej dwóch tygodni nadal może sobie pozwolić mniej freelancerów niż przed pandemią. W 2019 roku na taki urlop wyjechało 40 proc. wolnych strzelców, natomiast w 2021 roku ich liczba wynosiła 30,4 proc.

Workation sposobem na odpoczynek

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca pod palmą? Dla wielu freelancerów to codzienność

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA