Praca, Poczta Polska: 500 pracowników trenerami

W Poczcie Polskiej pracuje aż 500 trenerów. – To są osoby, które pracują na normalnych stanowiskach, a ta rola jest czymś, co pełnią dodatkowo, ponieważ chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem – powiedziała Katarzyna Więcek-Jakubek i dodała, iż dzięki temu firma buduje zaangażowanie pracowników. A tych w Poczcie Polskiej jest 77 tys.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca, Poczta Polska: 500 pracowników trenerami

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

10 paź 2016 0:00


– HR w Poczcie Polskiej istnieje od 2005 r., a firma ma już 458 lat – powiedziała podczas konferencji „Nowe trendy w Zarządzaniu Zasobami Ludzkimi: czy sprawdzają się w Europie Środkowo-Wschodniej?” Katarzyna Więcek-Jakubek, HR Biznes Partner z pionu kapitału ludzkiego Poczty Polskiej w Katowicach. Ale, choć HR w Poczcie Polskiej wciąż młody, podejmuje wiele inicjatyw, np. autonomiczny sposób kształcenia kadry trenerskiej wewnątrz organizacji.

– Grupa trenerów liczy 500 osób. To są osoby, które pracują na normalnych stanowiskach, a ta rola jest czymś, co pełnią dodatkowo, ponieważ chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem – powiedziała Katarzyna Więcek-Jakubek i dodała, iż dzięki temu firma buduje zaangażowanie pracowników. A tych w Poczcie Polskiej jest 77 tys.

– Mamy też własne, autorskie gry szkoleniowe, jak np. „Skutecznie razem”. Wypracowaliśmy własne podejście, ponieważ nie ma żadnej innej firmy, która świadczyłaby tego typu usługi, a konkretnie chodzi o szkolenia dla kontrolerów abonamentu RTV – powiedziała Więcek-Jakubek.

Czytaj też: Poczta Polska zatrudniła ponad 10 proc. pracowników InPostu. Będą też podwyżki?

Inną inicjatywą wdrożoną w Poczcie Polskiej był program „Koszty pracy – wspólna sprawa. Budzimy liczenie”, który w ubiegłym roku przyniósł spółce 15 mln zł oszczędności. Skąd tak dużo? Firma zaczęła przykładać większą wagę do kosztów wynikających z pracy w godzinach nadliczbowych, urlopów, a także absencji chorobowych.

Jak podkreślił Marek Drąg, HR Biznes Partner Poczty Polskiej w Katowicach, szycie rozwiązań HR na miarę w takiej spółce jak Poczta Polska, nie jest łatwe, ale możliwe. – Nasza struktura jest bardzo zróżnicowana. Mamy bardzo duże jednostki, w których pracuje 800 czy nawet tysiąc osób, np. w magazynach, jak i jednostki, gdzie zatrudnionych jest 10 osób. Jednak poprzez kontakt HR Biznes Partnerów z menedżerami czy kierownikami konkretnych oddziałów, jesteśmy w stanie to zrobić – dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.