Sztuczna inteligencja jest coraz częściej wykorzystywana w rolnictwie.

- Amerykańscy rolnicy coraz częściej wykorzystują sztuczną inteligencję - informuje agencja Associated Press.
- Technologia holenderskiej firmy Connecterra - stworzona dla zastosowań w przemyśle mleczarskim, właśnie trafiła na rynek w USA.
- Jak zadeklarował jeden z pierwszych amerykańskich rolników, który wprowadził system IDA do pracy w swoim gospodarstwie, "bez tego narzędzia indywidualne nadzorowanie każdego zwierzęcia w gospodarstwie byłoby niemożliwe".
Technologia powstała z połączenia działania czujników ruchu i algorytmów sztucznej inteligencji, określana przez producenta jako "Inteligentny Asystent Mleczarza" (ang. The Intelligent Dairy Farmer's Assistant, IDA) , wcześniej przez kilka lat była testowana we współpracy z rolnikami z Europy.
IDA wykorzystuje czujniki ruchu zamocowane wokół szyj krów mlecznych do rejestrowania ich ruchów, które następnie analizuje program komputerowy oparty o algorytmy sztucznej inteligencji. Dane analizowane są pod kątem charakteryzowania zachowania bydła, po to, by rolnik mógł śledzić, kiedy zwierzęta odpoczywają, jedzą, czy też chodzą. Jak obiecuje firma Connecterra - analiza tego rodzaju jest przydatna w określaniu przez właściciela gospodarstwa np. tego, czy poszczególne osobniki są chore. Dokonuje się to na podstawie zmian w zachowaniu, które bez regularnego monitoringu mogłyby zostać przeoczone.
Jak zadeklarował jeden z pierwszych amerykańskich rolników, który wprowadził system IDA do pracy w swoim gospodarstwie, "bez tego narzędzia indywidualne nadzorowanie każdego zwierzęcia w gospodarstwie byłoby niemożliwe". Jego mleczarnia, zlokalizowana w stanie Georgia, obejmuje stado liczące dwa tysiące krów mlecznych i system komputerowy, dzięki któremu poszczególne osobniki są identyfikowane. Zdaniem gospodarza, wprowadzenie systemu IDA pomogło przedsiębiorstwu zwiększyć produktywność o około 10 proc. od grudnia ubiegłego roku, kiedy rozpoczęto korzystanie z narzędzia.
Agencja AP zaznacza, że przemysł mleczarski nie jest jedyną gałęzią rolnictwa mogącą skorzystać z rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Algorytmy coraz częściej wykorzystywane są również np. do przewidywania jakości zbiorów bawełny czy zboża, dzięki zdjęciom robionym za pomocą dronów, które następnie są analizowane przez odpowiednie oprogramowanie.

KOMENTARZE (0)