×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca na produkcji, rekrutacja: Firmy mają problem ze znalezieniem pracowników

  • Justyna Koc
    jk
  • 2 paź 2017 22:10

Sprawdźcie, jak wygląda fluktuacja, absencja, efektywność pracy i inwestycje w kapitał ludzki w sektorze produkcyjnym.

Praca na produkcji, rekrutacja: Firmy mają problem ze znalezieniem pracowników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W sektorze produkcji na jednego HR-owca przypada przeciętnie o 40 pracowników więcej niż w pozostałych branżach.

• Wyższa jest również przeciętna liczba dni absencji chorobowej przypadająca na pracownika produkcyjnego.

• Zatrudnieni ma produkcji wykorzystują najwięcej dni urlopowych i jednocześnie wyrabiają najwięcej godzin nadliczbowych.

Jak wynika z raportu „Wskaźniki HR 2017” firmy Sedlak&Sedlak, firmy produkcyjne mają coraz większy problem ze znalezieniem pracowników – szczególnie specjalistów. Źródłem tego jest wydrenowany rynek i duża konkurencja, m.in. w zakresie wynagrodzeń.

Czytaj też: Ile zarabia elektronik, ile operator CNC, ile ślusarz, a ile lakiernik?

Firmy produkcyjne podczas rekrutacji pracowników w większym stopniu niż inne korzystały z firm zewnętrznych. Wydłużył się także wskaźniki czasu rekrutacji na poszczególne grupy stanowisk. Czas potrzebny na rekrutację specjalisty, kierownika i menadżera wyższego szczebla był dłuższy w branży produkcyjnej niż w pozostałych sektorach. Różnice te wahały się od kilku do nawet kilkudziesięciu dni.

Przy analizie wskaźników fluktuacji w sektorze produkcyjnym warto zwrócić uwagę na wskaźniki awansów, przyjęć i rotacji, które znacząco różnią się od pozostałych sektorów. W firmach produkcyjnych rotacja była najniższa, jednocześnie wskaźnik przyjęć jest niemal o 2 punkty procentowe wyższy niż w sektorze handlowym.

Absencja

Pracownicy firm produkcyjnych chorowali przeciętnie o cztery dni dłużej niż zatrudnieni w pozostałych sektorach. Omawiany wynik dotyczy choroby własnej, a więc wyłącza opiekę nad chorym członkiem rodziny i kobiety w ciąży. Wyniki sektora produkcyjnego były wyższe od przeciętnych także przy wskaźnikach absencji wypadkowej, ogólnej absencji chorobowej i urlopach na żądanie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca na produkcji, rekrutacja: Firmy mają problem ze znalezieniem pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Katarzyna 2018-08-28 15:09:58

    Dobrze przeprowadzony proces rekrutacji jest kluczem do sukcesu całego przedsiębiorstwa. Dzieje się tak dlatego, że to pracownicy pomagają nam utrzymać lub podnieść poziom naszej firmy. Bez nich byłoby to niemożliwe. Dlatego ja podczas rekrutacji korzystam z systemu CRM Kamflex. Ta innowacyjna aplikacja webowa stanowi dla mnie niezwykłe ułatwienie. Pomaga mi wszystko uporządkować, zapobiega bezładowi. Wszystko jest na swoim miejscu. Moim zdaniem to oprogramowanie jest idealnym miejscem do przechowywania danych o kliencie. Pozdrawiam:)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA