PARTNERZY PORTALU

Praca mocno wpływa na nasze zdrowie psychiczne

  • KDS
  • 2 gru 2022 18:30

Wśród Polaków, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, prawie połowa (45 proc.) przyznała, że pracuje w niepewnych warunkach. Dla porównania w przypadku respondentów, którzy nigdy nie mieli takich problemów, było to zaledwie 19 proc.

Praca mocno wpływa na nasze zdrowie psychiczne
Powszechnym wśród każdej przebadanej grupy problemem są zarobki — 67 proc. wszystkich ankietowanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że zarabiają zbyt mało, żeby spełnić swoje potrzeby (fot. Unsplash/Christopher Lemercier)
REKLAMA
  • Serwis LiveCareer.pl  opublikował wyniki badania "Zdrowie psychiczne Polaków a ich życie zawodowe”.
  • Wśród najmłodszych badanych (w wieku 18-25 lat) 51 proc. przyznało, że zdarzyło im się zmagać z problemami ze zdrowiem psychicznym. Twierdzi tak 39 proc. kobiet i 34 proc. mężczyzn.
  • 38 proc. wszystkich respondentów przyznała, że warunki w których pracują, są niesatysfakcjonujące. Wśród ankietowanych z problemami ze zdrowiem psychicznym było to 54 proc.

Powszechnym wśród każdej przebadanej grupy problemem są zarobki — 67 proc. wszystkich ankietowanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że zarabiają zbyt mało, żeby spełnić swoje potrzeby. Nie zmienia to jednak faktu, że niskie (przynajmniej w przekonaniu badanych) zarobki również korelują z dobrostanem — aż 76 proc. badanych z problemami ze zdrowiem psychicznym uważa, że zarabia za mało. Wśród osób bez takich problemów na niskie zarobki zwróciło uwagę 61 proc.

Badanie wykazało, że 41 proc. wszystkich badanych stwierdziło, iż praca nie daje im poczucia bezpieczeństwa. Wśród osób, które mają problemy ze zdrowiem psychicznym, odsetek wyniósł 55 proc. Trochę więcej niż ⅓ (34 proc.) Polaków przyznało, że boi się utraty pracy. Za to spośród osób z problemami ze zdrowiem psychicznym lęk ten zgłasza prawie połowa — 48 proc.

Czytaj więcej: Ukraińcy są już w 40 proc. polskich firm. Sporo przedsiębiorstw chce im płacić więcej niż Polakom

Prawie połowa wszystkich ankietowanych (45 proc.) przyznała, że czuje się przeciążona pracą. Twierdzi tak więcej (59 proc.) respondentów, którzy pracują na pełny etat. Dodatkowo wśród badanych z problemami ze zdrowiem psychicznym przeciążenie pracą odczuwa aż 68 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca mocno wpływa na nasze zdrowie psychiczne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA