PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca hybrydowa zostaje na dobre. Wielu pracodawców dokonało wyboru

 • Justyna Koc
  jk
 • 6 sie 2021 0:01

Po blisko półtora roku od wybuchu pandemii praca zdalna w dalszym ciągu wywołuje skrajne emocje, zarówno u pracowników, jak i pracodawców. W ostatnich miesiącach, gdy na plecach poczuliśmy oddech wolności, klasyczny home office zaczął ustępować miejsca hybrydowej formie wykonywania obowiązków zawodowych. Jak ta sytuacja będzie wyglądała w najbliższej przyszłości?

Praca hybrydowa zostaje na dobre. Wielu pracodawców dokonało wyboru
Hybrydowy model pracy zostanie utrzymany w wielu firmach (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Hybrydowy model pracy zostanie utrzymany w wielu firmach ponieważ pracodawcy dostrzegli liczne jego zalety, m.in. zmniejszenie kosztów, chociażby poprzez najem mniejszej powierzchni biura i pracę na tzw. hot deskach.
 • Ponadto przekonali się, że pracownicy mogą być wydajni pracując zdalnie, a wypracowane procedury szkoda będzie zaprzepaścić, skoro działają dobrze.
 • Tpay, Vercom, Netguru, Escola - te firmy już wybrały mieszany model pracy.

Jak wynika z danych Eurostatu, w 2020 roku zaledwie niecałe 9 proc. polskich pracowników pracowało z domu, co stanowi ponad 3 proc. poniżej unijnej średniej. Choć to i tak blisko o 94 proc. więcej niż w latach poprzedzających pandemię i zdawałoby się, że praca zdalna w wielu firmach się przyjęła, to zupełnie inne wnioski płyną z raportu ManpowerGroup. Wynika z niego, że firmy chcą, aby 88 proc. pracowników wróciło do pracy stacjonarnej w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy. Jedynie 9 proc. zatrudnionych ma otrzymać propozycję pracy hybrydowej, a 1 proc. pracy całkowicie zdalnej.

Pracodawcy widzą plusy

Wielu pracodawców stoi jednak po drugiej stronie barykady, oferując pracownikom model hybrydowy. Jak wykazała najnowsza analiza ekonomistówbanku Goldman Sachs, praca hybrydowa to optymalny model, a dzięki tzw. ekonomii aglomeracji, czyli gromadzeniu się w kilku lokalizacjach, pracownicy i pracodawcy mogą osiągnąć znacznie bardziej wymierne korzyści w zakresie produktywności, niż pracując wyłącznie zdalnie lub stacjonarnie. Tym samym wydaje się, że forma hybrydowa pozwala czerpać z obu modeli to, co w nich najlepsze - z jednej strony efektywną, indywidualną pracę w domu, z drugiej zaś kreatywną współpracę z zespołem w biurze.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Eksperci zwracają także uwagę na olbrzymi przeskok technologiczny, jaki ich zdaniem dokonał się od momentu wybuchu pandemii, przyspieszając trendy w kierunku automatyzacji, sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego. Tę opinię podziela również Katarzyna Merska, ekspert rynku pracy i koordynator ds. komunikacji Gumtree.pl, firmy, która w 2020 roku przygotowała wnikliwą analizę podejścia polskich pracowników i pracodawców do pracy zdalnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca hybrydowa zostaje na dobre. Wielu pracodawców dokonało wyboru

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Sandra 2021-08-10 09:04:19

  Na dobrą sprawę mogę pracować ciągle zdalnie już się przyzwyczaiłam. Ostatnio za zaoszczędzoną kasę kupiłam roombe i zarezerwowałam pobyt nad morzem :) Już nie mogę się doczekać, aż trochę sobie odpocznę :)

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA