Praca jest jednym z najważniejszych elementów resocjalizacji skazanych. Dzięki temu mogą realizować swoje zobowiązania np. alimentacyjne, odszkodowawcze, ale również nie tracić normalnych przyzwyczajeń – powiedział w sobotę (12 marca) w Zwierzyńcu (Lubelskie) wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
- Jak podkreślił Romanowski, bardzo istotne jest, aby osadzeni podejmowali pracę i starali się funkcjonować w systemie penitencjarnym "w sposób w miarę zbliżony do normalnego życia".
- - W mojej ocenie praca jest jednym z najważniejszych elementów resocjalizacji skazanych - powiedział Romanowski.
- Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie ppłk Cyprian Bas podkreślił, że dzięki tej współpracy osadzeni mają szansę wrócić z powrotem do społeczności i wyrobić w sobie nawyk pracy.
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski uczestniczył w sobotę (12 marca) w spotkaniu, podczas którego przedstawiciele Zakładu Karnego w Zamościu, Nadleśnictwa Zwierzyniec i Biłgoraj podpisali porozumienie o współpracy obejmującej zatrudnianie osadzonych do prac w lasach oraz ich edukację przyrodniczo-leśną.
- To kolejne tego typu porozumienia między zakładami karnymi a nadleśnictwami w naszym regionie. Osoby osadzone będą mogły pracować na rzecz Lasów Państwowych odpłatnie - jeśli jest taka możliwość i potrzeba - ale przede wszystkim będzie to praca nieodpłatna w ramach programów readaptacji i resocjalizacji, żeby te osoby, które już niedługo opuszczą zakład karny, były lepiej przygotowane do funkcjonowania na wolności. Będzie to możliwe do osiągnięcia także dzięki programom edukacyjnym, które oferują Lasy Państwowe - wyjaśnił wiceminister.
Przypomniał, że Ministerstwo Sprawiedliwości od kilku lat realizuje program "Praca dla więźniów". Jak podkreślił Romanowski, bardzo istotne jest, aby osadzeni podejmowali pracę i starali się funkcjonować w systemie penitencjarnym "w sposób w miarę zbliżony do normalnego życia".
Czytaj też: 200 przedsiębiorców z Małopolski chętnych do zatrudniania Ukraińców
- W mojej ocenie praca jest jednym z najważniejszych elementów resocjalizacji skazanych. Dzięki temu mogą realizować swoje zobowiązania np. alimentacyjne, odszkodowawcze, zadośćuczynienia, ale również nie tracić normalnych przyzwyczajeń, które w zakładach karnych mogą bardzo łatwo stracić. Pracując, nabywają również nowych umiejętności - wyliczył Romanowski.

KOMENTARZE (0)