PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

PPK szansą dla firm. Mogą w ten sposób przyciągnąć i zatrzymać pracowników

Dzięki pracowniczym planom kapitałowym wypłacana w przyszłości emerytura może wynieść nie 25–30 proc. ostatniej pensji, tylko ok. połowy - szacują eksperci.

 • Justyna Koc
  jk
 • 7 sie 2019 11:07
PPK szansą dla firm. Mogą w ten sposób przyciągnąć i zatrzymać pracowników
Dołączenie do PPK jest dla pracowników dobrowolne. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Rząd zakłada, że do PPK przystąpi 75 proc. uprawnionych, czyli ok. 8,5 mln Polaków.
 • Zdaniem ekspertów sukcesem będzie już pułap 50 proc., bo zaufanie do państwa w kwestii oszczędności emerytalnych naruszyła sprawa otwartych funduszy emerytalnych.
 • Im szybciej problem przyszłości OFE zostanie rozstrzygnięty, tym będzie to korzystniejsze dla PPK – podkreśla Tomasz Prusek, prezes Fundacji Przyjazny Kraj.

- Po pierwszych tygodniach funkcjonowania PPK mamy nadal wielką debatę dotyczącą zaufania obywateli do państwa i systemu emerytalnego. To, co wydarzyło się z otwartymi funduszami emerytalnymi, wiele osób uważa za złamanie pewnej umowy społecznej – ocenia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Tomasz Prusek, prezes Fundacji Przyjazny Kraj.

Czytaj też: "Dwie trzecie millenialsów nie słyszało o PPK". Eksperci oceniają szanse programu

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z początkiem 2020 roku otwarte fundusze emerytalne mają zniknąć z rynku, a zgromadzone w nich pieniądze mają trafić w całości do ZUS (wówczas będzie można uniknąć 15-proc. potrącenia ze zgromadzonych środków), lub na indywidualne konta emerytalne (IKE). Oznacza to całkowity demontaż instytucji, które miały pomóc Polakom oszczędzać na emeryturę.

Taki sam cel mają pracownicze plany kapitałowe. Eksperci podkreślają, że przystąpienie do programu to gwarancja zwiększenie stopy zastąpienia, czyli relacji pierwszej emerytury do ostatniej pensji. Dołączenie do PPK jest dla pracowników dobrowolne. To, ile osób zdecyduje się oszczędzać w tym systemie, w dużej mierze zależy od zbudowania zaufania, nadszarpniętego przez zmiany w OFE.

– Mówi się, że skala zainteresowania może być w granicach 50 proc. i to jest uznawane za sukces. Niemniej niektórzy optymiści twierdzą wręcz, że będzie to 70–80 proc. Marzeniem byłoby, gdybyśmy mieli taki poziom jak w Wielkiej Brytanii, gdzie podobny program gromadzi ponad 90 proc. uprawnionych. Pracownicy do PPK po prostu muszą się przekonać – tłumaczy Tomasz Prusek.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: PPK szansą dla firm. Mogą w ten sposób przyciągnąć i zatrzymać pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • wienka 2019-08-12 12:11:21

  Każdy myślę, że zrobi ze swoim uczestnictwem w ppk to co będzie uważał za stosowne. W końcu skoro mamy dobrowolność to korzystajmy z tego. Oczywiście myśląc też odpowiednio o swojej przyszłości

 • darek 2019-08-11 19:32:54

  każdy ma swój rozum, na szczęście z tym ppk jest pełna dowolność, chcesz przystępujesz do programu a nie to nie, nikt nikogo nie zmusza, ja pochopnej decyzji na pewno nie podejmę

 • Elka 2019-08-07 13:10:21

  A jeden z portali wręcz zniechęca, ze stracimy, że drugie OFE, że PPK to syf itd. Oczywiście nie polski portal.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA