Większość przedstawicieli pokolenia Y jest aktywna – uczy się i pracuje. 42 proc. z nich to studenci, 42 proc. osób pracuje na stałe, 16 proc. pracuje dorywczo, 10 proc. zajmuje się domem, 8 proc. jest bezrobotne, 4 proc. prowadzi działalność gospodarczą, 4 proc. przebywa na urlopie macierzyńskim, 2 proc. pobiera rentę.
-
- •4 cze 2019 8:37

- Firma pożyczkowa Vivus Finance wraz z butikiem badawczym Maison & Partners przygotowała raport „Milenialsi – postawy życiowe a finanse”.
- Dowiemy się z niego kim dokładnie są milenialsi, czy jakie mają oczekiwania w stosunku do zarobków.
- Okazuje się, że pokolenie Y nie jest jednorodne. W jego ramach funkcjonują starsi i młodsi milenialsi.
- Milenialsi mają opinię trudnych w pracy, roszczeniowych, egocentrycznych i chwytających się każdej okazji do zmiany. Ale czy faktycznie tacy są? Chcieliśmy się przekonać o tym sami i dowiedzieć w jaki sposób charakter całego pokolenia wpływa na jego decyzje finansowe, wedle myśli: „pokaż mi swoje rachunki, a powiem ci, kim jesteś” (...) Przekonaliśmy się, że milenials, jakim nas straszą, nie istnieje - mówi Ewa Wernerowicz, prezes Vivus Finance.
Jak wskazują autorzy raportu, pokolenie Y możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza to "seniorzy", do których zaliczymy osoby znajdujące się w momencie wielu ważnych decyzji życiowych – od ślubu po zakup domu i rodzicielstwo. Są też "juniorzy", czyli osoby, które właśnie osiągnęły pełnoletność i zaczynają swoją przygodę na rynku pracy. Vivus Finance podaje, że w Polsce starszych przedstawicieli generacji Y (urodzonych w latach 1980–1990) jest około 6 mln osób. Młodsi natomiast (roczniki 1991–2000) stanowią około 5 mln.

Przyglądając się bliżej pokoleniu Y, okaże się, że jest to najlepiej wykształcona generacja w historii, także w Polsce. 35 proc. z nich ma wyższe wykształcenie, 49 proc. średnie. Dla porównania - jak podają autorzy badania - edukację na tym etapie zakończyło odpowiednio 18 proc. i 33 proc. wszystkich Polek i Polaków.


KOMENTARZE (1)