×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

PFRON, zmiany: Powstanie system zatrudniania osób z niepełnosprawnością

 • Autor: PAP/AT
 • 21 cze 2016 13:15

• Biurokracja, dublowanie stanowisk, brak strategii i monitorowania efektów prowadzonych projektów - takie m.in. wady widzi w PFRON jego nowy prezes Robert Kwiatkowski.
• Zapowiada zmiany w funduszu, by był on faktycznie instytucją wspierającą osoby z niepełnosprawnością.

PFRON, zmiany: Powstanie system zatrudniania osób z niepełnosprawnością
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Kwiatkowski przedstawił we wtorek (21 czerwca) na konferencji z minister rodziny Elżbietą Rafalską i pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofem Michałkiewiczem swój "raport otwarcia" - Kwiatkowski jest prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od 50 dni. Mówił też o swoim pomyśle na zmianę funduszu - głównie polegałaby ona na stworzeniu skutecznego systemu wsparcia zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, usprawnieniu jego pracy. Zamiany związane z większą centralizacją PFRON - jego zdaniem - mogłyby zacząć obowiązywać od stycznia 2017 r.

Kwiatkowski podkreślił, że PFRON funkcjonuje od wielu lat, ale 90 proc. osób z niepełnosprawnościami nie jest z niego zadowolonych. "Pomoc PFRON-u dociera do 10-15 proc. niepełnosprawnych. Większość albo nie wie, że PFRON funkcjonuje albo nie korzysta z tej pomocy" - powiedział.

"PFRON kojarzy się z larwą, która zajmuje się sama sobą. Bardzo bym chciał przekształcić go w motyla. Nie dość, że będzie piękny, to będzie wspierać osoby z niepełnosprawnością bezpośrednio" - podkreślił. Wyjaśnił, że teraz wiele środków, jakie się w funduszu znajduje, jest "konsumowanych przez system".

Czytaj też: Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych

Kwiatkowski mówił też, że programy, które prowadzi PFRON nie są monitorowane w zakresie efektów końcowych. "W niektórych powiatach 90 proc. środków idzie na urządzenia lecznicze, na pieluchomajtki, na aparaty słuchowe, cewniki. To nie jest zupełnie zadanie powiatu" - powiedział.

Jak dodał, raport otwarcia - przygotowany przez pracowników PFRON-u - wskazał na dwie ważne kwestie - że w funduszu pracują specjaliści, merytorycznie przygotowani i gotowi, by "udźwignąć budowanie nowego systemu" oraz, że fundusz jest stabilny finansowo, tzw. sprawnie gromadzi i przekazuje wpływające do niego środki.

Kwiatkowski dodał, że okazało się, iż PFRON działa z roku na rok bez strategii, a za swoje główne zadanie uznaje właśnie to gromadzenie środków, wypłacanie ich i kontrolę beneficjentów.

"PFRON zbudowany jest w klasycznie silosowy sposób - jest 38 jednostek organizacyjnych, regionalne oddziały, które są osobnymi podmiotami. Większość wydziałów dubluje wszystkie funkcje - informatycznie, kadrowe, zamówień publicznych. Każdy oddział jest miniPFROE-em" - powiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: PFRON, zmiany: Powstanie system zatrudniania osób z niepełnosprawnością

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • jaroslaw 2017-01-03 11:52:17

  spoleczenstwo doplaca do dodatkowych urlopow bo firmy bija sie o niepelnosprawnych jesto parodja szczegulnie w ochronie zero efektow wyrzucanie pieniedzy tylko kasa dld firm ochraniarskich zenada obserwujac w wymienione osoby im nalezy sie ochrona asystent osoby niepelnosprawnej tylko w. U. E .tak jest w polsce odnosnie ochrony

 • mysliciel 2017-01-03 11:28:41

  chory system fikcja zatrudnienia zdrowych jako niepelnosprawni IIgr

 • adrak 2016-12-06 19:41:30

  Aby dokonac tak istotnych zmian, potrzeba madrosci, doswiadczenia, pieniedzy, Na razie widze zapowiedzi, malo konkretow, cele wzniosle,ale wazne aby nie burzyc, bo nie wszystko jest zle, ale udoskonalac i bardzo gleboko ocenic to cco w tej chwili sie dzieje. WTZ to przechowalnia?Moze ale inne mozliwosci to przychylnosc samorzadow, skuteczna wspolpraca/zmiana mentalnosci/pracodawcow, pieniadze, ktorych stale jest malo.Wynagrodzenia terapeutow sa skandalicznie male. Problemow jest bardzo duzo. Zycze powodzenia, licze na madrosc.

 • oskar 2016-09-02 22:44:24

  Zero konkretów w tym artykule po co to pisać skoro nic z tego nie wynika -larwy nie motyle..???silosy i pieluchomajtki !!!same pierdoły zero konkretów!!po co to pisać dla wypełnienia ...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA