- Autor: PAP/AT
- •21 cze 2016 13:15
• Biurokracja, dublowanie stanowisk, brak strategii i monitorowania efektów prowadzonych projektów - takie m.in. wady widzi w PFRON jego nowy prezes Robert Kwiatkowski.
• Zapowiada zmiany w funduszu, by był on faktycznie instytucją wspierającą osoby z niepełnosprawnością.

Kwiatkowski przedstawił we wtorek (21 czerwca) na konferencji z minister rodziny Elżbietą Rafalską i pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofem Michałkiewiczem swój "raport otwarcia" - Kwiatkowski jest prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od 50 dni. Mówił też o swoim pomyśle na zmianę funduszu - głównie polegałaby ona na stworzeniu skutecznego systemu wsparcia zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, usprawnieniu jego pracy. Zamiany związane z większą centralizacją PFRON - jego zdaniem - mogłyby zacząć obowiązywać od stycznia 2017 r.
Kwiatkowski podkreślił, że PFRON funkcjonuje od wielu lat, ale 90 proc. osób z niepełnosprawnościami nie jest z niego zadowolonych. "Pomoc PFRON-u dociera do 10-15 proc. niepełnosprawnych. Większość albo nie wie, że PFRON funkcjonuje albo nie korzysta z tej pomocy" - powiedział.
"PFRON kojarzy się z larwą, która zajmuje się sama sobą. Bardzo bym chciał przekształcić go w motyla. Nie dość, że będzie piękny, to będzie wspierać osoby z niepełnosprawnością bezpośrednio" - podkreślił. Wyjaśnił, że teraz wiele środków, jakie się w funduszu znajduje, jest "konsumowanych przez system".
Czytaj też: Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych
Kwiatkowski mówił też, że programy, które prowadzi PFRON nie są monitorowane w zakresie efektów końcowych. "W niektórych powiatach 90 proc. środków idzie na urządzenia lecznicze, na pieluchomajtki, na aparaty słuchowe, cewniki. To nie jest zupełnie zadanie powiatu" - powiedział.
Jak dodał, raport otwarcia - przygotowany przez pracowników PFRON-u - wskazał na dwie ważne kwestie - że w funduszu pracują specjaliści, merytorycznie przygotowani i gotowi, by "udźwignąć budowanie nowego systemu" oraz, że fundusz jest stabilny finansowo, tzw. sprawnie gromadzi i przekazuje wpływające do niego środki.
Kwiatkowski dodał, że okazało się, iż PFRON działa z roku na rok bez strategii, a za swoje główne zadanie uznaje właśnie to gromadzenie środków, wypłacanie ich i kontrolę beneficjentów.
"PFRON zbudowany jest w klasycznie silosowy sposób - jest 38 jednostek organizacyjnych, regionalne oddziały, które są osobnymi podmiotami. Większość wydziałów dubluje wszystkie funkcje - informatycznie, kadrowe, zamówień publicznych. Każdy oddział jest miniPFROE-em" - powiedział.

Słowa kluczowe
- PFRON
- Krzysztof Michałkiewicz
- Elżbieta Rafalska
- Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej
- Robert Kwiatkowski
KOMENTARZE (4)