×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Powstał palec robota pokryty żywą „skórą”

  • Autor: PAP/RAF
  • 10 cze 2022 13:07

Naukowcy z Tokio stworzyli zdalnie sterowany, sztuczny palec pokryty żywą tkanką, która potrafi się regenerować w razie uszkodzenia. W przyszłości tego typu roboty mają wykonywać różne czynności obecnie zarezerwowane wyłącznie dla ludzi.

Powstał palec robota pokryty żywą „skórą”
Roboty wyposażone w taką powłokę miałyby więc zastąpić ludzi w wielu gałęziach przemysłu. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Prof. Shoji Takeuchi z Uniwersytetu Tokijskiego zajmuje się biorobotyką - futurystyczną dziedziną, która łączy robotykę i bioinżynierię. Pracuje też m.in. nad sztucznymi mięśniami i receptorami, a nawet nad hodowanym w laboratorium mięsem.

Teraz wraz z zespołem zaprezentował syntetyczny palec dla robota pokryty żywą, przypominającą uproszczoną skórę tkanką. Składa się ona głównie z warstwy komórek (fibroblastów i keratynocytów) oraz kolagenu. Potrafi się nawet sama naprawić w przypadku uszkodzenia.

Trójwymiarowe modele skóry - jak wyjaśniają badacze - były już wykorzystywane w badaniach medycznych czy testowaniu kosmetyków. Jednak teraz pierwszy raz połączono taką powłokę z elementem robota.

Czytaj też: Wzrosła liczba wolnych miejsc pracy

- Stworzyliśmy działający palec robota, który porusza się podobnie jak ludzki i jest pokryty rodzajem sztucznej skóry, która potrafi się naprawiać - informuje prof. Takeuchi.

- Nasz model skóry to złożona, trójwymiarowa matryca, która urosła na miejscu, na palcu. Nie hoduje się jej osobno, aby potem ją dociąć i dołączyć do urządzenia. Nasza metoda umożliwia stworzenie dużo bardziej skomplikowanej i lepiej przymocowanej powłoki - wyjaśnia.

Największym wyzwaniem było opracowanie metody wspomnianego hodowania "skóry" bezpośrednio na palcu.

Naukowcy widzą różnorodne zastosowania dla wynalazku. - Powłoka jest nie tylko miękka, jak prawdziwa skóra, ale może się naprawić po przecięciu czy uszkodzeniu innego rodzaju. Wyobrażamy więc sobie, że może znaleźć zastosowanie tam, gdzie potrzebna jest zdolność do samonaprawy, a także typowe dla człowieka umiejętności, takie jak zwinność i delikatny chwyt - mówi prof. Takeuchi.

Roboty wyposażone w taką powłokę miałyby więc zastąpić ludzi w wielu gałęziach przemysłu.

"Skóra" ma też otworzyć nowe możliwości badań nad kosmetykami lekami czy medycyną regeneracyjną - obniżyć koszty, zredukować czas eksperymentów, czy potrzebę prowadzenia badań na zwierzętach.

- W przyszłości zamierzamy opracować zaawansowane wersje naszego pomysłu przez odtworzenie niektórych elementów żywej skóry, takich jak komórki receptorowe, mieszki włosowe czy gruczoły potowe. Chcemy też pokryć naszą powłoką większe powierzchnie - dodaje naukowiec.

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstał palec robota pokryty żywą „skórą”

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA