PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Powroty nie muszą być trudne. Jak przeprowadzić skuteczny reboarding

  • jk
  • 30 maj 2022 20:00

Czasy, kiedy przyjmowało się pracowników, sadzało się ich przy biurku, klepało po plecach i życzyło powodzenia, już się skończyły. Ważne jest nie tylko wdrożenie nowych pracowników, ale także tych, którzy powracają do firmy. Coraz więcej firm stawia na reboarding.

Powroty nie muszą być trudne. Jak przeprowadzić skuteczny reboarding
Warto przydzielić powracającemu pracownikowi Buddy’ego, czyli przewodnika, który będzie potrafił wskazać zmiany, jakie na przestrzeni lat zaszły w firmie (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Reboarding to ponowne wdrożenie pracownika do pracy w firmie po dłuższej nieobecności.
  • Pracownik powinien być odpowiednio powitany. Dobrą praktyką jest spersonalizowany powitalny e-mail. Dodatkowo warto przygotować tzw. welcome pack – powitalny prezent.
  • Warto także przydzielić powracającemu pracownikowi Buddy’ego, czyli przewodnika, który będzie potrafił wskazać zmiany, jakie na przestrzeni lat zaszły w firmie.

Reboarding to ponowne wdrożenie pracownika do pracy w firmie po dłuższej nieobecności. Dotyczy to najczęściej trzech przypadków: powrotu pracownika po dłuższym urlopie czy zwolnieniu (urlop macierzyński, dłuższe zwolnienie chorobowe, urlop bezpłatny), ponowne zatrudnienie pracownika (tzw. pracownik-bumerang) oraz powrót z długiej delegacji w oddziale w innym mieście.

W ostatnim czasie do tej listy należało dopisać czwarty przypadek – powrót do pracy po dłuższym przestoju związanym z pandemią lub po długim okresie pracy zdalnej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: "Zauważyliśmy inny ciekawy trend – pracownicy wracają do nas"

– Niezależnie od tego, z którą z wymienionych sytuacji mamy do czynienia, dysponujemy podobnymi narzędziami, które mają za zadanie ułatwić pracownikowi ponowne wdrożenie się do pracy. Powinniśmy zadanie to realizować na dwóch płaszczyznach. Pierwszą jest wdrożenie formalne, czyli dotyczące wszelkich procedur, kultury organizacyjnej, modelu pracy, benefitów i oczywiście relacji w zespole. Drugim jest analiza kompetencji, identyfikacja ewentualnych luk oraz stworzenie planu rozwoju – wyjaśnia Maciej Kabaciński, ekspert firmy Quercus, zajmującej się wdrażaniem rozwiązań SAP oraz autorskich aplikacji w zakresie HR.

Łatwiejszą sytuację mają te firmy, które realizują proces onboardingu. Zarówno w przypadku onboardingu, jak i reboardingu chodzi bowiem o zapewnienie płynnego, szybkiego i przyjaznego wdrożenia pracownika w działalność firmy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Powroty nie muszą być trudne. Jak przeprowadzić skuteczny reboarding

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA