×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Powrót do biur? Jak najbardziej, ale nie do tych w tradycyjnym wydaniu

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 25 cze 2020 8:32

Koronawirus mocno namieszał na rynku powierzchni biurowych. Choć firmy rozpoczęły już powrót do biura, to zaczynają oczekiwać czegoś innego niż do tej pory Odpowiedzią na nowe potrzeby mogą być biura elastyczne lub wirtualne.

Powrót do biur? Jak najbardziej, ale nie do tych w tradycyjnym wydaniu
W pierwszym kwartale 2020 roku do poziomu 6,4 proc. wzrósł odsetek osób, które wykonywały swoją pracę z domu (fot. Free-Photos z Pixabay)
REKLAMA
  • Analizy międzynarodowej firmy doradczej CBRE wskazują na duże zmiany, jakie czekają rynek biurowy w Polsce, który będzie musiał dostosować się do nowych oczekiwań firm.
  • Wiele z nich zgłasza potrzebę szybkiego powrotu do biur ze względu na trudności, z jakimi spotkały się podczas przedłużającego się okresu pracy zdalnej.
  • Większa świadomość pracy zdalnej po izolacji może w długim okresie przyczynić się do wzrostu zainteresowania biurami elastycznymi – przewiduje Konrad Szaruga z CBRE.

Jak pokazuje badanie Gumtree.pl, odsetek osób mających możliwość pracy zdanej zdecydowanie wzrósł po wybuchu pandemii koronawirusa - przed marcem 2020, możliwość pracy zdalnej miało 41 proc. pracowników umysłowych, obecnie to już 76 proc.. Także dane GUS wskazywały na ogromny wzrost osób wykonujących obowiązki zawodowe z domu. W pierwszym kwartale 2020 roku do poziomu 6,4 proc. wzrósł odsetek osób, które wykonywały swoją pracę z domu. Rok wcześniej było to 4,8 proc. Przy czym o prawdziwym "wystrzale" tej formy aktywności zawodowej możemy mówić w dwóch ostatnich tygodniach marca. Wtedy wskaźnik poszybował w górę i wyniósł 14,2 proc..

I choć pracownicy różnie oceniają doświadczenia z pracy poza biurem, to nie ma wątpliwości, że sytuacja z ostatnich miesięcy mocno odbije się na rynku wynajmu powierzchni biurowych. W praktyce oznacza to rosnące zapotrzebowanie na biura elastyczne. Firmy chcą być bardziej mobilne, pracować w modelu łączącym pracę biurową i zdalną, a w związku z tym rozpraszać struktury, aby zwiększać efektywność operacyjną oraz zabezpieczać ryzyko. Wielofunkcyjne centra biurowe, ulokowane w najważniejszych miastach przez jednego operatora, mogą znacznie ułatwić przeprowadzenie tego procesu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powrót do biur? Jak najbardziej, ale nie do tych w tradycyjnym wydaniu
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA