PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Powrót do biur. Eksperci Hays Poland podpowiadają, jak go przeprowadzić

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 31 maj 2020 6:00

Kolejne informacje o znoszeniu obostrzeń przybliżają do podjęcia decyzji o powrocie pracowników do biur. Jak przeprowadzić to przedsięwzięcie? Jak przygotować biura do funkcjonowania w nowej rzeczywistości?

Powrót do biur. Eksperci Hays Poland podpowiadają, jak go przeprowadzić
Powrót do nowej normalności dla pracodawców często oznacza wprowadzenie istotnych zmian w zasadach korzystania z biur (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Powrót do normalności – chociaż wyczekiwany przez firmy i znaczną grupę pracowników – będzie procesem stopniowym i rozłożonym w czasie.
  • Cały czas obowiązują zalecenia dotyczące np. zachowania dystansu społecznego, dzięki któremu pracownicy mają być bezpieczni.
  • Priorytetowo należy traktować kwestie bezpieczeństwa, co z pewnością ułatwi klarowna i regularna komunikacja z pracownikami.

Najnowsze wytyczne - obowiązujące od soboty 30 maja - mówią, że pracownicy w pomieszczeniach nie będą musieli zakrywać ust i nosa, ale pod jednym warunkiem. Pracodawca ma zapewnić odpowiednie odległości między stanowiskami i spełnić wymogi sanitarne.

Jak zauważają eksperci Hays, powrót do nowej normalności dla pracodawców często oznacza wprowadzenie istotnych zmian w zasadach korzystania z biur. Zdarza się, że reorganizacja dotyczy redukcji liczby biurek, które mogą być użytkowane w tym samym czasie, lub tymczasowego zawieszenia tzw. hot desków, co skutkuje przypisaniem danego biurka do pracownika. Nowe zasady to również wprowadzenie ograniczeń liczby osób, które jednocześnie mogą przebywać w określonych pomieszczeniach, a także jasne wytyczne dotyczące higienicznego i bezpiecznego korzystania z przestrzeni wspólnych – pokojów spotkań, kuchni i toalet.

Koniec ze ściskiem

Zastosowanie się do nowych wytycznych sprawia jednak, że biura często nie są w stanie pomieścić wszystkich pracowników, którzy standardowo z nich korzystają. Jak rozwiązać problem braku miejsc? Organizacje przyjmują różnorodne strategie w tym zakresie.

Jedne z firm wprowadzają system, w którym część zatrudnionych wraca do siedziby firmy, podczas gdy inni wciąż zdalnie wykonują swoje zawodowe obowiązki. Inni pracodawcy na początkowym etapie procesu stawiają na dobrowolność powrotów do biura, inni wprowadzają grafik, określający, kto i w jaki dzień powinien pojawić się w pracy. Zdarza się również, że w firmach funkcjonuje obowiązek uprzedniej rezerwacji stanowiska pracy na dany dzień.

fot. pixabay
fot. pixabay
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powrót do biur. Eksperci Hays Poland podpowiadają, jak go przeprowadzić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA