Powołano rady nadzorcze TVP i Polskiego Radia. Kto w nich zasiada?

Minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz powołał nowe rady nadzorcze Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. W skład rady TVP weszli: Przemysław Tejkowski, Radosław Włoszek i Dariusz Lasocki, a rady PR: Artur Kubaj, Zbigniew Hajłasz i Maciej Jankiewicz - poinformował rzecznik MSP.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Powołano rady nadzorcze TVP i Polskiego Radia. Kto w nich zasiada?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AS

16 sty 2016 8:23


Jednym z nich jest Dariusz Lasocki, radny dzielnicy Praga-Południe z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jak zauważa Gazeta Wyborcza, podobnie jak Marzena Paczuska (nowa szefowa Wiadomości), po objęciu stanowiska w pośpiechu skasował wszystkie swoje dotychczasowe wpisy na Twitterze. Chwalił w nich działania Prezydenta Andrzeja Dudy i ostro krytykował PO.

Mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasły 8 stycznia na mocy znowelizowanej ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. małej ustawy medialnej. Według zapowiedzi, nowelizacja ma być pierwszym etapem reformy mediów publicznych, zmierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych. Nowe zarządy i rady mają pełnić obowiązki do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych.

Zmiana przepisów

Tzw. małą ustawę medialną Sejm uchwalił 30 grudnia ub. roku, prezydent Andrzej Duda podpisał ją 7 stycznia br., tego samego dnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz PR wygasły w dniu wejścia w życie nowych przepisów, czyli dzień po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw. Nowela straci moc z dniem 30 czerwca 2016 r.

Jak mówił PAP wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę mediów Krzysztof Czabański, projekt tzw. "dużej" ustawy medialnej ma być procedowany w Sejmie w marcu lub kwietniu br. Projekt ten zakłada m.in., że z dniem wejścia ustawy w życie dotychczasowe spółki zostaną przekształcone w państwowe osoby prawne, a ich szefów będzie mianować nowa Rada Mediów Narodowych, której członków wskażą z kolei Sejm, Senat i prezydent. Projekt przewiduje, że w wypadku nowych szefów mediów narodowych nie będzie obowiązywać kadencyjność, nie przewiduje się też konkursów na te stanowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.