PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Powikłania po COVID-19 to nie koniec kłopotów. Fatalna postawa pracodawców

 • Justyna Koc
  jk
 • 30 cze 2021 20:00

Coraz częściej mówi się, że rekonwalescencja po odbytym COVID-19 trwa dłużej niż sama choroba, co znacznie utrudnia codzienną pracę. Czy pracodawcy są przygotowani, aby wesprzeć ozdrowieńców? Okazuje się, że nie wszyscy.

Powikłania po COVID-19 to nie koniec kłopotów. Fatalna postawa pracodawców
12 proc. pracowników nie podjęło tematu zachorowania na COVID-19 ze względu na obawę redukcji etatów bądź zwolnienia (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Ponad 24 proc. pracowników stwierdziło, że pracodawca na wiadomość o koronawirusie zaproponował im pakiet dodatkowych badań lekarskich, a blisko 20 proc. miało skrócony czas pracy.
 • Jednak tym, co niepokoi najbardziej, jest fakt, że ponad 20 proc. groziła utrata pracy, jeśli ich samopoczucie nie ulegnie poprawie.
 • Warto dodać, że 12 proc. pracowników nie podjęło tematu zachorowania na COVID-19 ze względu na obawę redukcji etatów bądź zwolnienia.

Pandemia stała się ogromnym wyzwaniem dla pracodawców, którzy w jednym momencie mogą utracić na pewien okres kilku pracowników naraz z powodu choroby czy kwarantanny. Czy pracodawcy są wyrozumiali dla ozdrowieńców?

Jak wynika z badania „Powrót do pracy ozdrowieńców po COVID-19 i stosunek pracodawców do zgłaszanych przez nich powikłań” przeprowadzonego przy współpracy Instytutu LB Medical i Agencji Badawczej SW Researchonad, 24 proc. pracowników stwierdziło, że pracodawca na wiadomość o koronawirusie zaproponował im pakiet dodatkowych badań lekarskich, a blisko 20 proc. miało skrócony czas pracy. Jednak niepokojący jest fakt, że ponad 20 proc. groziła utrata pracy, jeśli ich samopoczucie nie ulegnie poprawie.

- Statystyki mówiące o tym, że jedna piąta ankietowanych wskazała na zagrożenie utratą pracy, są zatrważające. Wskazują nie tylko na brak zaufania pomiędzy pracownikami a pracodawcami, ale również usprawiedliwiają tę przepaść. Pracownicy nie mając odpowiedniego wsparcia u pracodawcy zmuszeni są, by stawić czoło kolejnym ogromnym problemom. Pierwszym z nich jest oczywiście stan zdrowia, drugim – ryzyko utraty pracy wywołujące stres, który z kolei pogłębia problemy zdrowotne - mówi Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

- Stawianie pracownika w sytuacji, w której „albo wyzdrowieje, albo straci pracę” wpływa negatywnie nie tylko na samego pracownika, ale także na morale współpracowników, a co za tym idzie również na samego pracodawcę i jego firmę - dodaje Spytek-Bandurska.

Pracownicy pełni obaw

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Powikłania po COVID-19 to nie koniec kłopotów. Fatalna postawa pracodawców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • xD 2021-07-01 09:45:37

  "pierwsza w Polsce" hahahaha :D

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA