×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Potrzebujemy reform i odwagi, bo zegar tyka. Ci ludzie mogą okazać się niezbędni

Szacuje się, że biernych zawodowo w wieku produkcyjnym jest w Polsce ok. 4 mln osób. To zarówno młodzi kontynuujący naukę, jak i wykluczone z rynku pracy kobiety. Niewykorzystany potencjał może okazać się dla polskiego rynku pracy niezbędny w perspektywie najbliższych lat.

Potrzebujemy reform i odwagi, bo zegar tyka. Ci ludzie mogą okazać się niezbędni
Populacja biernych zawodowo jest wyjątkowo specyficzna (fot. Alvaro Sanchez/Unsplash)
REKLAMA
 • W pierwszym kwartale 2023 r. w Polsce biernych zawodowo w wieku 15-89 lat było 12 363 tys. osób. Blisko 4 mln z nich to osoby w wieku produkcyjnym.
 • - Jeśli spojrzymy na dane historyczne, to jest to najniższy poziom, jaki notujemy w historii Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności. Jest progres, ale nadal jest to faktycznie bardzo duży odsetek - mówi Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
 • Biernymi zawodowo są ci, którzy nie pracują i nie szukają pracy (nie mają statusu bezrobotnego).

Ze wstępnych wyników Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności za pierwszy kwartał 2023 r. wynika, że w Polsce biernych zawodowo w wieku 15-89 lat było 12 363 tys. osób. Blisko 4 mln stanowią osoby w wieku produkcyjnym.

- To jest i dużo, i mało - mówi w rozmowie z PulsHR.pl zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak. - Jeśli spojrzymy na dane historyczne, to jest to najniższy poziom, jaki notujemy w historii Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności. Jest progres, ale nadal jest to faktycznie bardzo duży odsetek.

Zobacz całą rozmowę z Andrzejem Kubisiakiem.

Ciąg dalszy materiału pod nagraniem wideo

Młodzież, kobiety i emeryci - to ich trzeba zaktywizować 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Potrzebujemy reform i odwagi, bo zegar tyka. Ci ludzie mogą okazać się niezbędni
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Bnm 2023-09-15 11:48:23

  Warto też by było ludzi nie zniechęcać do tej pracy. Póki będzie w Pl taki folwarczny system w którym pracownik jest traktowany gorzej niż kiedyś niewolnik poty wiele ludzi będzie traktowała wejście w wiek emerytalny jako przepustkę do wolności. Chcecie by ludzie dłużej pracowali, to ulatwiajcie pracę ludziom którzy z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą pracować 40h tygodniowo lub nie mogą dojeżdżać do biura. Przecież ludzie nie opiekują się tylko swoimi dziećmi ale też innymi członkami rodziny ( zwłaszcza te kobiety 50+) a to zajmuje dużo czasu. Czasem też sami nie czują sie już na siłach by pracować na akord. A na pół etatu by jeszcze popracowali, żeby dorobić do emerytury czy renty czy stypendium na studiach itp. Ale jak się chce pokazywać ludziom gdzie ich miejsce, zarządzać strachem itp. to trzeba się liczyç z tym że ludzie zaczynają zarządzać strona kosztową. Ci "bierni"zawodowo często są bardzo czynni w pracy przy wlasnym domu, własnym ogródku, kuchni itp. Czas to pieniądz. Do lekarza można pójść w dziwnych godzinach, do sanatorium pojechać ( niemożliwe jeśli ktoś pracuje na etacie). A od przetworów na zimę podatków nie zapłacą (składki zdrowotnej w wys 9 proc też)

 • Teresa 2023-09-12 22:28:47

  Właśnie straciłam pracę w wieku 50+i nikt nie chce mnie przyjąć do pracy bo twierdzą że w moim wieku ludzi do pracy nie przyjmuje się bo trudno ich zwolnić i najlepiej jakby były kobiety młode bezdzietne co to ma być ja się pytam???????

 • życie jest proste 2023-09-12 20:55:02

  Każdy problem na jakimkolwiek rynku wynika z zachwiania podaży i popytu. Pracodawcy nie mają ludzi jakich szykają, a potencjalni pracownicy nie mają pracy jakiej szukają. A aj się pytam, to po jakiego grzyba te wysztskie piony analityczne, zarządzające, HR-owe, szkolące, i to tam co jeszcze wymyśli, jeżeli TO NIE DZIAŁA???

 • Marta 2023-09-12 20:30:31

  Znam młodych po studiach na prestiżowych uczelniach, którzy bezskutecznie szukają pracy w dużym mieście od ponad roku. To jakie szanse mają emeryci i renciści lub osoby 50+? I gdzie ten rynek pracownika i to niskie bezrobocie?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA