PARTNERZY PORTALU

Potencjał tkwi w kobietach 50+. Czy polski rynek pracy potrafi go wykorzystać?

  • Autor: JS
  • 12 mar 2018 20:20

Aż 4 na 10 Polek w wieku produkcyjnym nie pracuje i nie szuka zatrudnienia. Sytuacja dotyczy przede wszystkim młodych kobiet, a także pań po 50. roku życia.

Potencjał tkwi w kobietach 50+. Czy polski rynek pracy potrafi go wykorzystać?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Okazuje się, że jednym z kluczowych czynników wpływających na ich działalność zawodową jest posiadane wykształcenie oraz liczba dzieci.
  • Kraje, które notują jedne z najwyższych wskaźników aktywności pań w Europie, Szwecja (83,5 proc.) oraz Norwegia (76,2 proc.) swój wynik zawdzięczają m.in. wprowadzeniu udogodnień, takich jak elastyczny czas pracy i możliwość ciągłego kształcenia zawodowego.
  • Okazuje się, że niezwykle istotne są działania pracodawców, wspierające kobiety zarówno jako matki, jak i pracowników. Czego potrzebują Polki, aby powrócić na rynek pracy?

Eksperci biją na alarm i przekonują, że na pobudzenie polskiej gospodarki kluczowy wpływ ma demografia oraz aktywność zawodowa społeczeństwa. Biorąc pod uwagę populację Polski, która obecnie wynosi blisko 38,5 mln ludzi oraz liczbę osób w wieku produkcyjnym (23,98 mln), wskaźnik osób pracujących wypada niekorzystnie (16,10 mln). Negatywny wpływ na gospodarkę ma niski wskaźnik aktywności zawodowej pań. Wynosi on 61,4 proc. i jest o 13,4 proc. niższy w stosunku do liczby pracujących mężczyzn (74,8 proc.). Aktywizacja kobiet jest zatem konieczna. Okazuje się, że gdyby aktywność zawodowa pań w Polsce wzrosła do średniego poziomu Unii Europejskiej, budżet państwa do 2025 roku mógłby zyskać nawet 180 mld zł.

Potencjał 50+, co na to polski pracodawca?

Dojrzały wiek nie musi oznaczać końca kariery zawodowej kobiet. Właśnie wtedy pojawia się przestrzeń do realizacji własnych pasji, a także odkładanych wcześniej planów. Kobiety w tym czasie mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe, a także życiowe i wrócić do zawieszonej aktywności. Jeśli udałoby się zaktywizować kobiety z różnych grup wiekowych, przyniosłoby to wiele korzyści dla gospodarki i samych pracodawców. Według ekspertów każdy wzrost wskaźnika zatrudnienia o 1 proc. w systemie finansów publicznych może wygenerować przychód na poziomie ok. 4 mld zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Potencjał tkwi w kobietach 50+. Czy polski rynek pracy potrafi go wykorzystać?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Basia 2018-03-13 10:35:50

    Problemem jest nie tylko brak aktywności kobiet, po 50 -tce, ale głównie, a może przede wszystkim brak woli do ich zatrudniania przez pracodawców. W Polsce kobiety 50+ są zwalniane, zwłaszcza kiedy zbliżają się do okresu ochronnego. Po przysłowiowym " Murzyn zrobił swoje, Murzyn musi odejść" motywacja do poszukiwania pracy jest coraz mniejsza, aż w końcu odpuszczą i czekają do osiągnięcia wieku, w którym albo będą miały najpierw świadczenie przedemerytalne, o ile ich staż pracy na to pozwala, albo będą czekać do emerytury.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA