Portugalia przyciąga polskich przedsiębiorców. Czym?

- Rzadko który z Polaków z mieszkających na stałe w Portugalii nie ma pracy, choć bezrobocie sięga 13,5 proc. Większość to osoby młode, aktywne zawodowo i bardzo zaradne - mówi Monika Dulian, konsul RP w Lizbonie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Portugalia przyciąga polskich przedsiębiorców. Czym?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

19 maj 2015 13:42


Portugalia to duży potencjał dla polskiego biznesu; nowe możliwości otwierają się na zachodnim krańcu Europy w związku z nasileniem aktów terrorystycznych i działań zbrojnych w tradycyjnych krajach turystycznych Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu oraz niskimi cenami nieruchomości.

Polacy nie martwią się bezrobociem

"Rzadko który z Polaków z mieszkających na stałe w Portugalii nie ma pracy, choć bezrobocie sięga 13,5 proc. Większość to osoby młode, aktywne zawodowo i bardzo zaradne" - przypomina konsul RP w Lizbonie Monika Dulian.

"Część z nich zatrudniona jest w instytucjach międzynarodowych mających siedzibę w Lizbonie, inni to przedstawiciele wolnych zawodów, m.in.: muzycy, wykładowcy akademiccy, lekarze, architekci, bankowcy, informatycy czy artyści. Ich sytuacja ekonomiczna jest w większości przypadków dobra lub bardzo dobra" - tłumaczy.

Krótka lista inwestorów znad Wisły działających w Portugalii, z zaledwie jedną spółką z Polski, jest złudna. W rzeczywistości w tym iberyjskim kraju funkcjonuje kilkadziesiąt różnego rodzaju firm należących do miejscowych Polaków. Ponad trzydziestu z nich to członkowie zawiązanego w Lizbonie w 2012 roku Portugalsko-Polskiego Klubu Biznesu (PPBC).

"Klub ma na celu gromadzenie i płynną wymianę rzetelnych informacji w wielu dziedzinach. Należą do niego przede wszystkim drobni polscy przedsiębiorcy na stałe mieszkający w Portugalii" - wyjaśnił Tomasz Litwiński z PPBC.

Firmy portugalskie wzorem aktywności biznesowej 

Bogdan Zagrobelny, radca handlowy polskiej ambasady w Lizbonie, zaznacza, że wzorem skutecznego prowadzenia aktywności biznesowej na drugim krańcu Europy są dla polskich przedsiębiorstw spółki należące do osiadłych w Portugalii rodaków.

"Firmy portugalskich Polaków działają w rozmaitych sektorach, m.in. w branży turystycznej, spożywczej, konsultingowej, specjalizują się w organizacji konferencji czy tłumaczeń tekstów" - wylicza Zagrobelny.

Szczególnie atrakcyjne dla polskich przedsiębiorców wydają się obecnie sektory nieruchomości i turystyki. Eksperci wskazują na rosnące zainteresowanie nabywaniem domów w Portugalii z uwagi na kryzys, który obniżył ich ceny. Przypominają o zabiegach portugalskiego rządu, który na różne sposoby próbuje sprowadzać obcokrajowców. Jednym z nich są ulgi podatkowe dla emerytowanych cudzoziemców, którzy wybiorą Portugalię na drugi kraj swego pobytu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.