- Autor: PAP/RAF
- •28 maj 2022 14:19
Jeżeli odsuniemy PiS od władzy po najbliższych wyborach parlamentarnych, to stare zasady dotyczące płacenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców, zostaną przywrócone - zadeklarował przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin.

- Kolejnym z omówionych postulatów jest dobrowolny ZUS dla mikro- i małych przedsiębiorców.
- - Zapowiedzi ministerstwa finansów wskazują na to, że w przyszłym roku ZUS dla mikro- i małych przedsiębiorców wzrośnie o około 200 złotych, co może oznaczać bankructwo wielu małych firm - ocenił Gowin.
- - Proponujemy, aby ZUS był płacony przez przedsiębiorców dobrowolnie, niech oni sami decydują o tym, na co przeznaczać swoje pieniądze - doprecyzował.
Lider partii, podczas sobotniej konferencji prasowej w Krakowie, omówił główne postulaty Porozumienia, wśród których znalazły się zagadnienia związane z gospodarką, transformacją energetyczną i edukacją.
- Jeżeli chodzi o gospodarkę, wszyscy w Polsce żyjemy jednym tematem, którym jest drożyzna. Aby ograniczyć jej skalę, Porozumienie uważa za niezbędne obniżenie podatku VAT - przypomniał Jarosław Gowin. Ocenił przy tym, że"15-procentowy VAT powinien doprowadzić do obniżenia wielu produktów, w tym także tych najważniejszych".
Zaznaczył też, że VAT na usługi, towary dziecięce i energię dziś jest niższy i wynosi 8 proc. Porozumienie chce jednak obniżenia go do poziomu 5 proc., a także postuluje o "wydłużenie zerowego VAT-u na żywność do końca inflacji".
Czytaj też: Szczyt inflacji przed nami. Może nawet 15,5 proc.
Kolejnym z omówionych postulatów jest dobrowolny ZUS dla mikro- i małych przedsiębiorców. - Zapowiedzi ministerstwa finansów wskazują na to, że w przyszłym roku ZUS dla mikro- i małych przedsiębiorców wzrośnie o około 200 złotych, co może oznaczać bankructwo wielu małych firm - ocenił Gowin. - Proponujemy, aby ZUS był płacony przez przedsiębiorców dobrowolnie, niech oni sami decydują o tym, na co przeznaczać swoje pieniądze - doprecyzował.
Ponadto ocenił, że "wszyscy przedsiębiorcy w Polsce mają uzasadnione zastrzeżenia do Polskiego Ładu; jego rozwiązania podatkowe są skrajnie niejasne". Zdaniem polityka rozwiązania te "doprowadziły też do tego, że mniejsze wynagrodzenie otrzymują też przedstawiciele zawodów, którzy bynajmniej nie należą do krezusów, na przykład pielęgniarki czy nauczyciele".

KOMENTARZE (1)