PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pora wyjść poza schemat pełno- i niepełnosprawności na rynku pracy. Liczą się kompetencje

  • Autor: PAP/AH
  • 6 lis 2019 16:43

Sport może być sposobem na rehabilitację, ale także na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych.

Pora wyjść poza schemat pełno- i niepełnosprawności na rynku pracy. Liczą się kompetencje
Adobe Stock
REKLAMA
  • Współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w Polsce jest wciąż niski, choć w ciągu ostatnich 6 lat - od czasu organizacji pierwszej konferencji w Łodzi - wzrósł o blisko 4 proc.
  • Pozytywną inspiracją mogłyby być dla nas kraje skandynawskie, gdzie współczynnik ten sięga 50 proc. 
  • Rozmawiając o rynku pracy, warto wyjść poza schemat pełno- i niepełnosprawności i zacząć brać pod uwagę kompetencje, jakie dana osoba posiada - mówili eksperci zgromadzeni na konferencji "(Nie)pełnosprawni na rynku pracy".

- Sport jest ważnym elementem wsparcia osób z niepełnosprawnościami. To nie tylko aspekty zdrowotne, aktywność, ale też możliwość wyjścia z domu, przynależności do grupy, otwarcia się na nowe doświadczenie. Często okazuje się też, że sport może stać się sposobem na życie i aktywnością zawodową - podkreśliła Monika Mazur z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która - poruszając się na wózku - poprowadziła konferencję "(Nie)pełnosprawni na rynku pracy" w Łodzi.

Jak dodała, zarówno wśród uczestników, jak i prelegentów spotkania w Łodzi nie brakowało osób, które swoją niepełnosprawność przekuły w sukces. - Ich siła charakteru, determinacja pokazuje, jak można przezwyciężyć wszystkie przeciwności losu - zaznaczyła.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Takim pozytywnym przykładem jest kapitan reprezentacji Polski w Amp Futbolu Przemysław Świercz. Amp Futbol (z ang. Amputee Football) to rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej - w przypadku graczy z pola, lub kończyny górnej - u bramkarzy.

Świercz, który od najmłodszych lat interesował się sportem i ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego, w wieku 29 lat przeszedł amputację po wypadku komunikacyjnym. Amp Futbol uprawia od 2011 roku.

- Rozmawiając o rynku pracy, warto wyjść poza schemat pełno- i niepełnosprawności i zacząć brać pod uwagę kompetencje, jakie dana osoba posiada- uważa Świercz. Jego zdaniem, decyzja o przyjęciu do zespołu osoby z niepełnosprawnością to korzyść dla obu stron, które mogą się od siebie uczyć i inspirować.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pora wyjść poza schemat pełno- i niepełnosprawności na rynku pracy. Liczą się kompetencje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Czy FAR ma pojęcie.... 2019-11-10 23:10:15

    dlaczego, aż tyle OzN nie podejmuje aktywności zawodowej? Czy FAR ma pojęcie o rzeczywistym stanie warunków, jakie utrudniają OzN aktywność na wioskach, małych miasteczkach? Czy coś zrobili w tym zakresie, prócz organizowania konferencji.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA