×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pora rozpoczęcia pracy ma znaczenie. Pracownicy oczekują elastyczności

 • Justyna Koc
  jk
 • 25 wrz 2019 18:23

Rozwiązania pracy elastyczniej to nie tylko jeden z bardziej pożądanych benefitów przez pracowników, ale też odpowiedź na indywidualne preferencje zatrudnionych, podyktowane ich chronotypem. I choć nie każdy może pozwolić sobie na luksus idealnego dopasowania godzin pracy do swoich potrzeb, to z pewnością jest to aspekt, któremu pracodawcy powinni przyjrzeć się bliżej.

Pora rozpoczęcia pracy ma znaczenie. Pracownicy oczekują elastyczności
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Jeśli wszyscy pracownicy rozpoczynają pracę o odgórnie określonej godzinie, to możliwym jest, że organizacje nie są w stanie w pełni wykorzystać ich potencjału.
 • W badaniach Hays Poland pracownicy podkreślają, że czas wolny w odpowiednich proporcjach do czasu pracy jest dla nich ważniejszy niż szereg – często kosztownych – świadczeń pozapłacowych.
 • Skrócenie tygodniowego czasu pracy oraz bardziej efektywne wykorzystywanie każdej minuty pracy mogą być przyszłością rynku.

Naukowcy od lat starają się wytłumaczyć, dlaczego niektórzy ludzie bez problemu rozpoczynają dzień o 6 rano, a inni z trudem wstają z łóżka o godz. 9. Podejmują również próby zbadania wpływu indywidualnych preferencji pracowników w zakresie godziny rozpoczęcia dnia pracy na ich efektywność w miejscu zatrudnienia.

Czytaj też: Praca zdalna i elastyczny czas pracy coraz bardziej w cenie

Specjaliści zajmujący się badaniem rytmów biologicznych wskazują, że na cykl dobowy człowieka wpływa wiele czynników, m.in. pora roku i stan zdrowia, ale też każdy ma swój chronotyp, określający preferowane biologicznie pory czuwania i snu. Chronotyp to indywidualny, uwarunkowany genetycznie zegar, który wskazuje, kiedy czujemy się najlepiej, jesteśmy najbardziej aktywni, a kiedy powinniśmy odpocząć.

Pobudka w genach

Zainteresowanie nauki zagadnieniami związanymi z preferencjami wobec godziny wstawania jest stosunkowo nowe. Sięga początków XX wieku, kiedy to termin „poranność” (ang. morningness) oraz „wieczorność” (ang. eveningness) zostały zastosowane do opisu typów przebiegu samopoczucia w ciągu doby. W ostatnich dziesięcioleciach pojawiały się kolejne badania porównawcze.

Badacze mówią o osobach lubiących wstawać bardzo wcześnie, średniakach, którzy nie mają problemu, by wcześnie rozpocząć dzień, ale też nie preferują aktywności do późnych godzin nocnych, oraz ludziach, którzy wolą wstawać późno, ale za to pozostają aktywni do późnych godzin nocnych. Szacuje się, że około 30-40 proc. ogółu dorosłych należy do jednego z dwóch skrajnych typów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pora rozpoczęcia pracy ma znaczenie. Pracownicy oczekują elastyczności
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Szymon Owedyk JakSieRozwijac.pl 2019-09-30 09:02:29

  Elastyczność ma znaczenie, choć także w przypadku pracy zdalnej dobrze zadbać o pewne ramy pracy. Na przykład od 8-16 bądź od 6-12 czy inne. Bez takiej organizacji jakość pracy spada :)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA