PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Popandemiczna rewolucja na rynku pracy

Pracownicy w popandemicznej rzeczywistości zaczęli znacznie częściej zmieniać pracę lub zastanawiać się nad zmianą, formą jej świadczenia czy zmianą branży – pisze w swej analizie na ten temat Polski Instytut Ekonomiczny. PIE wskazuje, że takie zmiany zaszły na całym świecie, także w Polsce. W naszym kraju aż 51 proc. osób planuje zmienić pracę w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Popandemiczna rewolucja na rynku pracy
Do dużych zmian w postawach pracowników doszło na całym świecie. Fot. PIE
REKLAMA
  • Analiza PIE powstała w oparciu o wyniki badań firmy McKinsey.
  • Według tych badań obecnie najczęstszą przyczyną chęci zmiany pracy jest „brak perspektyw rozwoju zawodowego” (41 proc. wskazań respondentów).
  • Kolejne najważniejsze przyczyny to „nieadekwatne wynagrodzenie”, „niekompetentni szefowie”, „brak poczucia sensu wykonywanej pracy” oraz „zawyżone oczekiwania firmy”.

„Pandemia COVID zmieniła status quo na rynku pracy. Pracodawcy i pracownicy w wielu branżach musieli funkcjonować w zupełnie nowych warunkach. Dotychczasowy kształt rynku pracy i relacje między pracownikami a pracodawcami okazały się mniej trwałe niż można było przypuszczać przed 2019 r.” – czytamy w analizie PIE.

„Bezprecedensowa zmiana sposobów świadczenia pracy w wielu branżach spowodowała zmiany dotychczasowego układu sił” – dodaje instytut. „Pracownicy w popandemicznej rzeczywistości zaczęli znacznie częściej zmieniać pracę lub zastanawiać się nad zmianą, formą jej świadczenia, zmianą branży, a nawet koniecznością dalszego pozostawania na rynku pracy. Tak wielka rotacja (lub rezygnacja) zachodzi na całym globie, niezależnie od kondycji regionalnego rynku pracy. W Polsce także ją widać. Co drugi pracownik planuje zmienić pracę w ciągu najbliższych 6 miesięcy”.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Cztery typy pracowników

Badania firmy McKinsey miały zidentyfikować obecne status quo na rynku pracy oraz przyczyny zmiany pracy i czynniki, które sprawiają, że pracownicy chcą pozostać w dotychczasowych firmach.

Z badań wynikło, że mamy obecnie na globalnym rynku pracy cztery typy pracowników: tradycjonalistów, elastycznych, idealistów i opiekunów. Charakteryzują się oni odmiennymi potrzebami, motywacjami i cechami demograficznymi.

„Tradycjonaliści to pracownicy, dla których kariera jest bardzo ważna i są w stanie pójść na kompromisy, gdy chodzi o pogodzenie pracy z obowiązkami domowymi. Preferują pracę dla dużych firm, za dobre wynagrodzenie, odpowiedni status zawodowy, bardzo istotne są dla nich perspektywy rozwoju” – pisze PIE. „To głównie osoby charakteryzujące się awersją do ryzyka, przywiązaniem do pracodawcy i małą skłonnością do podejmowania spontanicznych decyzji zawodowych. Są to więc osoby o dość standardowych motywacjach w kwestii pozostawania na rynku pracy”.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Popandemiczna rewolucja na rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA