PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ponad połowa uchodźców z Ukrainy ma wyższe wykształcenie. Czy potrafimy to wykorzystać?

 • Autor: PAP/AH
 • 23 wrz 2022 7:40

Ponad połowa uchodźców z Ukrainy ma wyższe wykształcenie, jednak w Polsce wykonują zwykle proste prace lub zawody specjalistyczne - wynika z najnowszego badania demografów, zaprezentowanego na XI Konferencji Komitetu Badań nad Migracjami PAN, zorganizowanej na Uniwersytecie Łódzkim.

Ponad połowa uchodźców z Ukrainy ma wyższe wykształcenie. Czy potrafimy to wykorzystać?
Uchodźcy są bardzo dobrze wykształceni - ponad dwie trzecie z nich ma wyższe wykształcenie. fot. Shutterstock
REKLAMA
 • Po raz pierwszy demografowie z kilku ośrodków w kraju przedstawili wyniki najnowszych badań prowadzonych m.in. wśród Ukraińców, którzy trafili do Polski przed i po wybuchu wojny.
 • Uchodźcy są bardzo dobrze wykształceni - ponad dwie trzecie z nich ma wyższe wykształcenie.
 • To oznacza potencjał - pozostaje pytanie, czy my w Polsce będziemy w stanie przyjąć ich na nasz rynek pracy.

Podczas konferencji "Migracje w dobie kryzysów społecznych", odbywającej się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, jednym z wiodących tematów było zjawisko uchodźstwa obywateli Ukrainy, jakie nastąpiło po rosyjskim ataku na ten kraj. 

Czytaj także: Oto kto naprawdę przyjeżdża do nas z Ukrainy. Warto mieć ich w Polsce

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Najciekawsze w badaniach, dotyczących całej Polski, jest to, że około jednej trzeciej Ukraińców, jacy trafili do Polski (po wybuchu wojny - przyp. red.) to osoby, które już wcześniej były w naszym kraju. Mają zatem pewne doświadczenie i łatwiej im poruszać się na naszym rynku pracy. Poza tym, uchodźcy są bardzo dobrze wykształceni - ponad dwie trzecie z nich ma wyższe wykształcenie. To oznacza potencjał - pozostaje pytanie, czy my w Polsce będziemy w stanie przyjąć ich na nasz rynek pracy" - podkreśliła dr hab. Agata Górny z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

Ponad połowa uchodźców z Ukrainy pracuje, zaś jedna czwarta poszukuje pracy

Z badań wynika jednocześnie, że ponad połowa uchodźców z Ukrainy pracuje, zaś jedna czwarta poszukuje pracy. Ci, którzy mają zatrudnienie, wykonują najczęściej proste prace (jedna trzecia badanych) lub zawody specjalistyczne (jedna piąta).

Czytaj także: Połowa uchodźców z Ukrainy poszukuje pracy w Polsce. Kim są, jakie mają potrzeby i plany?

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Ponad połowa uchodźców z Ukrainy ma wyższe wykształcenie. Czy potrafimy to wykorzystać?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • aaa 2022-09-23 10:32:44

  To nie jest problem polskich pracodawców, że nie potrafią wykorzystać potencjału wykształconych uchodźców, tylko problem uchodźców, że nie znają naszego języka w takim stopniu, aby móc wykonywać pracę w swoim zawodzie w naszym kraju. Jeśli ktoś nie zna języka, to musi się pogodzić z tym, że znajdzie tylko taką pracę, w której nie ma takiego wymogu - np. fizyczną. To chyba logiczne.

 • Polaku! Nie daj dłużej robić z siebie durnia! 2022-09-23 09:18:48

  To, że uchodźcy z Ukrainy mają wyższe wykształcenie absolutnie nie świadczy o tym, że "są bardzo dobrze wykształceni"!!! To "ukraińskie wyższe wykształcenie" powoduje, że często można tam spotkać młodych, dwudziestoletnich ludzi z dwoma fakultetami i np. dwudziestoletniego adwokata z dyplomem prawnika z politechniki! To akurat znam z autopsji!!! Handel dyplomami wyższych uczelni, to po prostu ukraińska specjalność! W przypadku korzystania z usług polskiej służby zdrowia, bezwzględnie należy dzisiaj żądać od lekarza okazania dyplomu lekarskiego, żeby się przypadkiem nie nadziać na "specjalistę" z ukraińskim dyplomem!!! Uważam, że żaden z ukraińskich lekarzy nie przeszedłby nostryfikacji dyplomu w Polsce, gdyby ta nostryfikacja nie była tylko formalnością dla POPISowej propagandy!!! Musimy bronić się rękami i nogami przed "specjalistami" w Ukrainy z "Wyższym" wykształceniem!!!

  • Krasawica 2022-09-23 09:45:45

   Wy ruscy tak ,,bronicie się" przed ,,specjalistami z Ukrainy", że wyrzynacie ich w pień od 24 lutego, ostrzeliwujecie ich domy, gwałcicie kobiety i dzieci, palicie domy, fabryki, drogi, lotniska, porty, kradniecie i grabicie. To wasza (...) ,,obrona przed Ukraińcami", ruscy mordercy.

   • Polaku! Nie daj dłużej robić z siebie durnia! 2022-09-23 10:09:32

    Do: "KRASAWICA 2022-09-23 09:45:45" ... Nie ubliżaj mi od "ruskich", bo nie jestem żadnym ruskim, ale tym bardziej nie jestem ukraińcem, Twoja bezczelność, chamstwo i zakłamanie świadczy, że z pewnością pochodzisz z Ukry. To, o czym piszę znam z autopsji, jak zaznaczyłem w swoim komentarzu! Od wielu lat mieszkam, niestety na Ukrze i z żalem stwierdzam, że decyzja o zamieszkaniu tam była najgorszą w moim życiu!!! Zrobiłem to wyłącznie dla dobra moich Dzieci!!! Więc lepiej zamilcz bezczelna babo, jeśli babą jesteś!

   • Normals 2022-09-25 18:42:47

    Krasula? Banderowska? I ja mam ci Rzezi Wołyńskiej zapomnieć, bo ty o niej nie pamiętasz? A Ruscy e UPainie się jej bać zaczęli, gdyście im języka rodzinnego używać zakazali. Na Wołyniu też się tak zaczęło.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA